Arama sonuçları

IB sınavları iptal oldu: Öğrenciler diploma alabilecek mi?

IB sınavları iptal oldu: Öğrenciler diploma alabilecek mi?

IB sınavları iptal oldu. Öğrenciler diploma alabilecek mi? IB okullarından sınav iptali kararı. Merkezi İsviçre'de bulunan Uluslararası Bakalorya Organizasyonu (International Baccalaureate Organization -IB)  dünyanın birçok ülkesinde uyguladığı IB diploma programı ile ilgili çok önemli bir karar aldı. Bünyelerinde eğitim alan 200 bin öğrenciyi ilgilendiren koronavirüs güncellemelerini açıkladı. Buna göre IB sınavları iptal oldu.

IB SINAVLARI İPTAL OLDU. ÖĞRENCİLER DİPLOMA ALABİLECEK Mİ?

IB, yaptığı açıklamada, 2020 yılı Mayıs ayında yapılması planlanan tüm sınavların iptal edildiğini belirtti. Öğrencilerin kaydoldukları programa göre bir diploma veya kurs sertifikası alacağı, bunun öğrencinin şu ana dek teslim ettiği ödevler ve kurul değerlendirme uzmanlarının incelemeleri ile kararlaştırılacağının altı çizildi.

ÖĞRENCİYE KİM SERTİFİKA VERECEK?

IB tarafından konuyla ilgili yapılan Mayıs ayı sınav açıklaması şu şekilde:

IB, 2020 yılı Mayıs Sınav döneminde şu önlemleri alacaktır:

• 20 Nisan ve 22 Mayıs arasında yapılması planlanan ve Diploma Programları ile Kariyer-bazlı Program öğrencilerinin gireceği 2020 Mayıs Sınavları yapılmayacaktır.

• Hani programa kayıt olduklarına göre öğrenci bir Diploma veya Kurs Sertifikası alacaktır. Bu, program dahilinde olan ve öğrencinin teslim ettiği ödevleri ile kurulu değerlendirme uzmanlığı, titizlik ve kalite kontrol üzerinden belirlenecektir.

Okulların kapalı olduğu ülkelerde online eğitime geçen IB, her ülkede koşulların aynı olmadığını ve yeni planlamalara ilişkin tüm detayların 27 Mart tarihinde açıklanacağını söyledi.

TESLİM TARİHLERİ UZATILDI

Koronavirüs yüzünden teslim tarihi ertelenen bazı ödevler ise şu şekilde:

  • eCoursework erken içerik teslim tarihi (15 Mart’tan 12 Nisan’a ertelendi)
  • İç değerlendirme teslim tarihi (20 Nisan’dan 20 Mayıs’a ertelendi)
  • Kişisel Orta Yıllar Programı (MYP) projesi ve ePortfolyo teslim tarihi (20 Nisan’dan 20 Mayıs’a ertelendi)
  • CAS tamamlama giriş teslim tarihi (1 Temmuz’dan 3 Temmuz’a ertelendi)
  • DP, CP ve MYP için öngörülen not girişleri (1 Haziran’a ertelendi)
  • Film, dans, müzik, tiyatro ve görsel sanatlar gibi dışarıda değerlendirilen içerikler (30 Mayıs’a ertelendi)
  • CP servis öğrenim ve dil geliştirme bileşenleri (1 Haziran’a ertelendi)
  • Dil: Okul destekli bir edebiyat içeriği konulu, kendi kendine öğretilen alternatif sözlü (30 Mayıs’a ertelendi)

HANGİ LİSELER IB DİPLOMASI VERİYOR?

IB Diploma Programı (DP) lise 11. ve 12. sınıfta okuyan 16-19 yaşları arasındaki öğrenciler için tasarlanmış bir sistem. Bu sistemde amaç dünya barışına katkı bulunacak, özgüven, öz disiplin ve üst düzey düşünme becerilerine sahip, yaşamboyu öğrenmeyi benimsemiş, sorumluluklarının bilincinde, farklı kültürleri bilen ve anlayan dünya vatandaşları yetiştirmek.

IB PROGRAMI KAÇ ÜLKEDE UYGULANIYOR?

Bugün yaklaşık 150 ülkede ve 4 bin IB okulu bulunuyor ve IB Diploması dünya genelinde pek çok üniversite tarafından tanınıyor. Türkiye'deki üniversiteler de IB Diploması olan öğrencilere yüzde 100'e varan oranlarda burs veriyor.

IB DİPLOMASI NASIL ALINIR?

Bu programda öğrenciler eş zamanlı olarak altı ders almak zorunda. Altıgen modelin etrafındaki altı ders Anadil, İkinci Dil, Deneysel Bilimler, Sanat, Matematik, Bireyler ve Toplumlar olarak sıralanır. İleri seviyede üç ders toplam 240, diğer üç ders standart seviyede toplam 150 ders saati olarak alınıyor.

Birinci grup anadil dersleri her ülkenin kendi dil ve edebiyatını içerir. İkinci grup sadece yabancı dil dersleri verilir. Üçüncü grup, sosyal alan derslerinden oluşur. Tarih, Coğrafya, Sosyoloji, Psikoloji, Ekonomi gibi. Fakat okulların isteğine bağlı olarak, bulundukları ülkelerin değerleri göz önüne alınarak ulusal bir program yapılabilir. Dördüncü grup Biyoloji, Fizik ve Kimya gibi deneysel bilim derslerinden oluşur. Beşinci grup Matematik, Matematiksel Yöntemler, Matematik Çalışmaları ve İleri Düzey Matematik derslerini içerir. Altıncı grup içerisinde Görsel Sanatlar, Dans, Sinema, Tiyatro, Ekonomi, Görsel Sanatlar, Müzik, Uluslararası İlişkiler, İkinci Yabancı dil gibi dersler seçilir. Öğrencinin IB Diploma notu en az 24 en yüksek 42'dir. Uluslararası Bakalorya Programı; İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olmak üzere, üç dilde uygulanır.

IB TÜRKİYE’DE HANGİ OKULLARDA VAR?

IB Diploma programı ilk kez Türkiye’de 1994 yılında özel bir okul tarafından uygulanmaya başlandı. Bu diploma programı daha çok aralarında uluslararası okulların da yer aldığı özel okullar tarafından uygulanıyor. 3 devlet lisesi de bu diplomayı veriyor.

23-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş