Arama sonuçları

İşte para kazandıran yeni gözde meslek: e-spor

İşte para kazandıran yeni gözde meslek: e-spor

İşte para kazandıran yeni gözde meslek: e-spor. Türkiye’de e-spor hızla gelişiyor ve gençler için yeni bir meslek alanı olarak ortaya çıkıyor. Üniversitelerde e-spor ile ilgili bölümler açılırken, bu alanda başarılı gençlere burs da veriliyor.

E-spor, bilgisayar üzerinden oynanan çeşitli oyunların, profesyonel olarak düzenlenen lig ve turnuvalarda, lisanslı oyuncuların ve spor kulüplerinin katılımlarıyla ve yarışmalarıyla gerçekleşen spor dalı olarak tanımlanıyor. Milliyet’in haberine göre Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) Kurucu Başkanı Alper Afşin Özdemir, Türkiye’nin dijital oyun piyasasında dünyada 18’inci sırada yer aldığını söyledi.

İŞTE PARA KAZANDIRAN YENİ GÖZDE MESLEK: E-SPOR

Özdemir, Türkiye’de 15 binin üzerinde amatör e-spor takımı bulunduğunu belirterek, lisanslı kulüp ve oyuncu sayısının hızlı artığını ve sektörün büyümesini beklediklerini belirtti. Bu büyüme artarak devam edecek. Federasyona bağlı 80 kulüp olduğunu anlatan Özdemir, dünyada e-spor gelirlerinin yıldan yıla yüzde 38 oranında arttığı vurguladı.

135 MİLYAR DOLARLIK SEKTÖR

Özdemir, 2018’de oyun sektörünün hacminin 135 milyar dolara yükseldiğini anlattı. Özdemir, Türkiye’nin 850 milyon dolarlık oyun pazarı geliriyle dünyada 18’inci sırada yer aldığını, Türkiye’de online oyun gelir büyümesinin 2018 yılında yüzde 7.1 iken, 2019’da bu oranın yüzde 8.1’e yükselmesinin beklendiğini kaydetti.

ÜNİVERSİTELERDE DERS OLDU

Türkiye’de e-sporcu sayısının bin olduğunu ve 4 milyondan fazla da e-spor takipçisi bulunduğunu dile getiren Özdemir, bu alanın yeni bir meslek haline de geldiğini vurguladı. Özdemir, her spor dalında olduğu gibi e-sporun da öncelikli yetenek gerektirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bir e-spor oyuncusu ya da e-spor takımı rakiplerinden öne geçmek için ciddi strateji kurma becerisine sahip olmak durumunda. Çok sıkı çalışma gerektiriyor. Hem bedensel hem de taktiksel anlamda. Bu alanda başarılı olmak isteyen gençlere tavsiyem öncelikle disiplinli ve düzenli çalışmaları, kendilerini geliştirmeleri olacaktır. Ayrıca e-sporda gençlerimiz için tek kariyer imkanı oyuncu olmakla sınırlı değil. Yeni olduğu kadar büyük potansiyel barındıran, gelecek vadeden bu alanda e-spor antrenörlüğü, hakemlik, yayıncılık, analistlik, insan kaynakları uzmanlığı, organizatörlük, etkinlik yöneticiliği, hukuk, finans uzmanlığı gibi birçok farklı kariyer imkanı bulunuyor. Artık üniversiteler bu alanla ilgili bölümler açıyor ve burs veriyor. Ayda 10-20 bin TL arasında kazançları oluyor.”

 

31-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş