Arama sonuçları

İşte yeni üniversite sınavı: İlk oturum puanı 2 yıl geçerli

İşte yeni üniversite sınavı: İlk oturum puanı 2 yıl geçerli

İşte yeni üniversite sınavı: İlk oturum puanı 2 yıl geçerli olacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İŞTE YENİ ÜNİVERSİTE SINAVI: İLK OTURUM PUANI 2 YIL GEÇERLİ

Buna göre üniversiteye geçişte sınav sisteminin yeni adı Yükseköğretim Kurumları  Sınavı olarak açıklandı. Sınav iki oturumlu olacak. İlk oturumda Türkçe ve temel matematik becerileri ölçülecek. Temel Yeterlilik Testi (TYT) olarak tanımlanan bu oturumun sonuçları önlisans programlarına girerken kullanılacak. Bu oturumda aday aldığı puanı iki yıl süreyle kullanabilecek.  

YÖK Başkanı Saraç, 26 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış töreninde yeni üniversite sınavıyla ilgili bilgi vermişti. Bugün ise YÖK'te düzenlediği basın toplantısında yeni sınav sisteminin ayrıntılarını anlattı.     

YENİ ADI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI

Yükseköğretime giriş sınavının yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, adaylar iki ayrı oturuma katılacaklar. İlk oturumda, adaylar Temel Yeterlilik Testi’ni (TYT) alacaklardır. Bu testte adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerilerinin, yani Türkçe’yi doğru kullanma, okuma ve anlama, dil hakimiyeti ile matematiksel ilişkilerden yararlanmanın ölçülmesi amaçlanmaktadır. Bunun örnekleri dünyada seçkin yükseköğretim sistemlerinde mevcuttur.  Bu oturuma tüm adaylar girmek zorunda. Bu oturumun sonuçları önlisans programlarında geçerli olacak. İlk oturum TYT iki barajı var. Bunlardan biri 150 puan barajı. Bunu aşamayanın puanı hesaplanmayacak. TYT haziran ayında cumartesi günü sabah yapılacak. Öğleden sonraki ikinci oturumda ise adayların önceki yıllarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dair bilgisi esas alınacaktır. 

HAZİRAN AYINDA BİR HAFTA SONU

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Dil sınavı hariç haziran ayının bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak iki oturumlu bir sınavla gerçekleşecektir. Yabancı Dil sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek ve soru sayısı 80 olacaktır. 

TEMEL YETERLİLİK TESTİ YAPILACAK

Türkçe ve Temel Matematik sorularından oluşan Temel Yeterlilik Testi olup, Türkçe ve Temel Matematik soruları geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığımızın ortak müfredatına dayalı olacaktır.  Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunludur. Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecektir. Bu ara, adayların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerinin yanı sıra zihinsel olarak da rahatlamalarını sağlayacaktır.  

TEMEL YETERLİLİK TESTİ 80 SORU OLACAK

40 adet Türkçe ve 40 adet Temel Matematik sorularından oluşan Temel Yeterlilik Testi,  Cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecektir. Bu sınavın sonucu adayların Temel Yeterlilik Testi Puanını (TYT-Puanı) belirleyecektir.

TÜRKÇE VE MATEMATİK AYNI ORANDA ETKİLİ

Türkçe ve Temel Matematik testlerinin, Temel Yeterlilik Testi Puanının oluşmasına etkisi eşittir. Yani Temel Yeterlilik Testi Puanında, Türkçe testinin ağırlığı yüzde 50, Temel Matematik testinin ağırlığı yüzde 50’dir.

BARAJ UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Bu test, önlisans ve lisans programlarının tercih edebilmesi için yükseköğretime giriş baraj puanlarını belirleyecektir. Bu sene, geçen seneki önlisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için gerekli baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecektir.

ÖNLİSANS İÇİN EN AZ 150 TYT PUANI ŞARTI

Adayların bir önlisans programını tercih edebilmeleri için Temel Yeterlilik Testi Puanı’nın (TYT-Puanı) en az 150 olması gereklidir. Temel Yeterlilik Testi Puanı 150’nin altında olan adayların herhangi bir yükseköğretim programını tercih etme hakkı bulunmayacaktır. 

Temel Yeterlilik Testi Puanı 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacaktır.   

Temel Yeterlilik Testi Puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları,  istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacaktır. 

İKİNCİ OTURUMDA 40’AR SORUDAN 4 TEST

İkinci oturum ise cumartesi günü öğleden sonra yapılacak.  Bu oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer alacak, sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da müfredata dayalı olacaktır. Bu kapsam da, Milli Eğitim Bakanlığının müfredatıdır. İkinci oturum, Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilecektir. Öğrenciler sabah oturumundan sonra ihtiyaçlarını gidermek için öğle arası yapacak.

İKİNCİ OTURUMDA TOPLAM 160 SORU OLACAK

Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilecek olan ikinci oturumda, 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, 40 adet Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 adet Matematik ve 40 adet Fen Bilimleri sorularından oluşmak üzere dört test yer alacaktır. 

Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adaylarımızın sınav stresi yaşamamaları hususları dikkate alınarak belirlenecektir. 

PUAN TÜRÜNE GÖRE TESTLERİN AĞIRLIKLARI

 İkinci Oturumda uygulanacak testlerin ağırlıkları puan türüne göre aşağıdaki gibi olacaktır. 
Tercih edilecek puan türüne göre:

Sözel puanda; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı yüzde 50’dir. 

Sayısal Puanda; Matematik testinin ağırlığı yüzde 50,  Fen Bilimleri testinin ağırlığı yüzde 50’dir. 

Eşit Ağırlık Puanda; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, Matematik testinin ağırlığı yüzde 50’dir.

YERLEŞTİRME NASIL OLACAK? 

Önlisans programlarında; Temel Yeterlilik Testi Puanı esas alınmakta, 
Temel Yeterlilik Puanı (TYT-Puanı):[Türkçe Testi (yüzde 50)] +[Temel Matematik Testi (yüzde 50)]

Lisans programlarında ise; Dört puan türü (Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık, Dil) esas alınmaktadır.

Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanları hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi’nin etkisi yüzde 40 olacaktır. 
SÖZ: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Sözel Test (%60)]
SAY: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Sayısal Test (%60)]
EA:   [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Eşit Ağırlık Testi (%60)]
DİL:  [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Yabancı Dil Testi (%60)]

Belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına devam edilecektir. 

ÖZEL YETENEKLE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLAR

Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı bu yıl da aynı tutulmuştur. Temel Yeterlilikler Testi’ne giren ve Temel Yeterlilik Puanı en az 150 olan adaylar Özel Yetenekle Öğrenci Alan Lisans programlarını tercih edebileceklerdir. 

OBP’DE DEĞİŞİKLİK YOK 

Ortaöğretim Başarı Puanı’nın hesaplanmasında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Yerleştirme puanlarına etkisi geçen seneki gibi aynı oranda olacaktır. 
Meslek lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulamasına devam edecektir. 
Engelli adaylara yönelik düzenlemelerin uygulanmasına devam edilecektir.

15 DAKİKA KURALI 

Sınavın sahibi YÖK olarak ÖSYM Başkanımızla bu hususu masaya yatırdık. Geçen seneki sıkıntılı durumların örnekleri bu sene yaşanmayacak. Bir takım güvenlik endişeleri var ama bu güvenlik endişesi ile sınav konforu arasında bir denge tutturmamız lazım.

AÇIK UÇLU SORULAR OLACAK

Sınavın ikinci oturumundaki alan testlerinde açık uçlu sorular da yer alacak. Her testte LYS'lerde olduğu gibi yine 3'er tane açık uçlu soru olacak. Tüm testleri yanıtlayan aday ikinci oturumda 12 tane açık uçlu soru yanıtlayacak. Bu sorulaın cevapları tek kelime olacak ve öğrenciler cevaplarını kodlayacaklar.

SÜRE VE GÜN NE ZAMAN OLACAK?

ÖSYM'nin kendi takvimi dikkate alınacak. Buna göre sınavlar için tarih belirlenecek. Ancak okullar kapandıktan sonra olacak. Sınavda süre konusu ise ölçme değerlendirme uzmanları ile birlikte adayların tüm soruları yanıtlayabileceği şekilde düzenlenecek.

12-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin