Arama sonuçları

İtalya'da üniversiteye gelirin kadar ödüyorsun

İtalya'da üniversiteye gelirin kadar ödüyorsun

Lisans eğitiminin 3 yıl sürdüğü İtalya'ya son 8 senede üniversite eğitimi için giden öğrenci sayısı 5 kat arttı. Her yıl 500 genç İtalyan üniversitelerine başta moda, tasarım ve mimarlık okumak için gidiyor. İtalyan üniversitelerinde nasıl öğrenim görebileceğiniz ile ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı.

YGS YA DA LYS PUANLARI DİKKATE ALINIYOR MU?

LYS değil ama YGS puanı dikkate alınıyor. İtalyan üniversitelerinde okumak için YGS'de 180 puan barajını aşmanız yeterli.

İNGİLİZCE PROGRAM VAR MI VE YETERLİLİK SINAVI İSTENİYOR MU?

İngilizce programlarda eğitim almak mümkün. İngilizce eğitim veren programlar için her üniversitenin farklı kabul şartları var. Ancak İngilizce eğitim alacak olsanız da temel İtalyanca bilmeniz gerekiyor.

İTALYANCA DİL YETERLİLİĞžİ İÇİN HANGİ SINAV İSTENİYOR?

İtalyanca eğitim veren programlar için dil yeterliliği şartı var. İtalyan Kültür Merkezi’nde yapılan İtalyanca yeterlilik sınavının CELI'den 3'üncü seviyesiyle geçilmesi gerekiyor.

İTALYAN ÜNİVERSİTELERİNİN BAޞVURU TARİHLERİ NEDİR?

Üniversitelere önkayıtlar İtalya Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği tarihlerde genelde nisan veya mayıs sonunda yapılıyor. Ancak başvuru için en uygun zaman mart ayı.

TIP OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

2014 yılından itibaren tıp ve mimarlık okumak isteyen gençlerin bu programları veren üniversitelerin düzenledikleri sınavlara katılmaları istenmeye başladı. Tıp ve mimarlık okumak istiyorsanız İtalya'da yapılan bu sınavlara girmeniz gerekiyor. Bu bölümler için sadece 3 üniversite tercih hakkınız var. Tıp ve mimarlık dışında bazı bölümler ayrıca kendi giriş sınavlarını düzenleyebiliyor.

ÜNİVERSİTE ÜCRETLERİ NEDİR?

Devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti olarak harç alınıyor. Bu da yıllık 1000 ile 3 bin 500 Euro arasında. İlk dönem ödeyeceğiniz harç ücretleri sabit ancak ikinci dönemden itibaren ailenizin gelir durumu ödeyeceğiniz harcı belirliyor. Özel üniversitelerde ücretler yıllık 9 bin ila 24 bin Euro arasında.

AYLIK YAޞAM MALİYETİ NEDİR?

Aylık yaşam maliyeti 800 ile 1000 Euro arasında. Konaklama bedeli ise aylık ortalama 300- 500 Euro.

BURS BULMA ޞANSIM VAR MI?

Devlet üniversitesinde okuyanların burs alma şansı daha yüksek. Öğrenciler ailelerinin gelir durumlarını bildirip, üniversiteye burs başvurusunda bulunabiliyor.

OKURKEN ÇALIޞMA HAKKIM VAR MI?

Öğrencilerin haftada 20 saate kadar çalışma izni var.

MEZUNİYETTEN SONRA KALABİLİR MİYİM?

Mezuniyetten sonra da 1 yıl çalışma ve oturma izni veriliyor.

VİZE İŞžLEMLERİNİ NASIL YAPABİLİRİM?

Vize için Büyükelçilik ya da Konsolosluk'ların okul bölümlerine başvuruluyor. Hesabınızda yıllık 5 bin 819 Euro olması gerekiyor.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş