Arama sonuçları

Koç Üniversitesi’nde 25’nci yıl mezuniyeti

Koç Üniversitesi’nde 25’nci yıl mezuniyeti

 

Koç Üniversitesi’nde 25’nci yıl mezuniyeti. Koç Üniversitesi 2018-2019 akademik eğitim ve öğretim dönemi lisans ve lisansüstü eğitimini başarıyla tamamlayan 1176 öğrencisini mezun etti. 25’nci yıl mezuniyet töreninde dereceye girenler de ödül aldı. Bu yılın üniversite birincisi, 4.10 not ortalamasıyla, Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri Programı kapsamında eğitim gören Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Zafer Çavdar oldu.

Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Nur Yalman ve Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın katıldığı törende, bu yıl konuk konuşmacı olarak William ve Flora Hewlett Vakfı’nın Başkanı Larry Kramer öğrencilere seslendi.

Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Nur Yalman şöyle dedi:

"Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Sayın Rahmi M. Koç ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Üniversitemizin Mütevelli Heyet Başkanlığını bana devretmekle büyük şeref verdiler. Harvard Üniversitesinin sosyal antropoloji ve Asya medeniyetleri Profesörü ve bundan evvel Cambridge ve Chicago üniversitelerinde hocalık yapmış biri olarak sizlere o güzel üniversitelerden selamlar getiriyorum. Bilmenizi isterim ki artık onların seviyesine çok yaklaştık. Atatürk’ün dediği gibi hedef 'muasır medeniyetler' seviyesine varmaktır. Bizim de hedefimiz budur."

KOÇ ÜNİVERSİTESİ’NDE 25’NCİ YIL MEZUNİYETİ

Öğrencilerin aldığı diplomaların “altından kıymetli” olduğunu belirten Prof. Dr. Nur Yalman, şunları kaydetti:

“Her birinize, bütün hayatınız boyunca önemli kapılar açılacaktır. Çok çalışkan ve üretken olun. Çok başarılı, muhteşem bir gelecek sizi bekliyor. Sizlerin parlak geleceğini düşündükçe güzel ülkemiz için gurur duyuyorum. Değişik dilleri öğrenmeye gayret edin ve öğrenin. Dünyamız çok küçülmekte, sizin hayatınız doğu, batı, kuzey, güney demeden çok değişik insanlar ve kültürlerle çok yakın olacaktır. Yepyeni, hayret verici teknolojik bir dünyaya doğru hızla gittiğimizin hepimiz bilincindeyiz. Ama her şeyden evvel iyi insan olmaya gayret ediniz. Para gerekli ama tabi mutluluk getirmez. Mutluluk iyilikten gelir. İyi insan olmak, iyi insani ilişkiler en büyük mutluluk, mutlu bir aileden gelir. Bütün tarih içinde bu böyle olmuştur. Başarılar da mutluluğun tacıdır. Bizim kendi ihtişamlı tarihimiz, derin kültürümüz ve değerlerimiz, olağanüstü zengin ve renkli, tüm dünyanın görmüş olduğu en eski medeniyetlerden süzülerek gelen, muhteşem ve zengin bir varlığımızdır. Çünkü kökeninde evrensel iyilik ve sevgi vardır.”

DÜNYAYI SARSARAK BULUŞLAR

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise Koç Üniversitesi’nin ana felsefesinin öğrenciler için en özgür ortamı yaratmak olduğunu aktararak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Biliyoruz ki, insan en çok ve en güzel şeyleri en serbestken üretir. Seçkin öğretim üyesi ve öğrencilerimiz ile bugün ülkemizin en üstün beyin gücü yoğunluğunu temsil ediyoruz. Bizler de bize düşenin bu ortamı korumak ve sizlerin yolundan çekilmekten ibaret olduğuna inandık. Sizin heves ve heyecanlarınızı en hür ve en iyi şekilde yakalamanızı sağlayabildiysek ne mutlu bizlere ve sizlere. Biz üniversite eğitimini nesiller arası bir randevu olarak görüyoruz. Hayatınızın bu çok önemli dönemini en dolu, en doyurucu ve en verimli şekilde geçirmeniz için çalıştık. Bundan sonraki yaşamınızda da sanat, kültür ve sporu ihmal etmeyin ve sakın başarı hırsına kapılıp sadece mesleğe odaklı kalmayın. Günün sonunda önemli olanın yaptığınız her işte, birlikte çalıştığınız ve etkilediğiniz insanlar olduğunu unutmayın. Sizler yarının düşünce önderleri, iş dünyasının liderleri, mühendisleri, hukukçuları, bilim insanları, doktorları, hemşireleri ve sanatçılarısınız; kısacası siz yarınımızın sahipleri ve ülkemizin geleceğisiniz.” 

- Konuk konuşmacı olarak törene katılan William ve Flora Hewlett Vakfı’nın Başkanı Prof. Dr. Larry Kramer ise öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

“Bugün dünyada bir şeyleri başarmak, fark yaratmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey şu: Haksız olduğunu düşündüğünüz insanları da dinlemeye hazır olmalısınız. Empatiyle dinleyin. İnsanlar fikir ayrılığına düştüğünde her iki tarafın da savları olduğunu ve iki taraftaki insanların da gerçekten kendi bakış açılarının makul ve doğru olduğunu düşündüğünü kabul etmeniz gerekiyor. Gerçekleri kendi isteğimize göre değiştiremeyiz. Onları kontrol edemeyiz, işimize geldiği şekilde eğip bükemeyiz. İnançlarınızı sorgulamak kolay olmayabilir. Fikirlerinizi değiştirmek ise kesinlikle zordur; bu yüzdendir ki insanlar bunu pek az yapar. Fikrinizi ne zaman değiştireceğinizi bilmek, değer verdiğiniz bir inancınızın halen geçerli olup olmadığını bilmek en zor şeydir. İyi düşünmek için kendinize karşı acımasızca dürüst olmak zorundasınız. İlerleyen yıllarda her birinizin kendinizi bir liderlik rolünde bulacağınızı umarım. Liderlik yapmak istiyorsanız prensiplerinize nasıl bağlı kalacağınızı, kendi değerlerinizi nasıl koruyacağınızı ve bir yandan da nasıl taviz vereceğinizi kendiniz belirlemeniz gerekecek. Zira iyi liderlerin yaptığı budur. Kendinize karşı dürüst olursanız hayatın önünüze çıkardığı en sert virajları bile rahatça alabilirsiniz. Nihayetinde kendinizin danışmanı olmak ve kendinize dersler çıkartmak ve bilgeliğinizi kendiniz bulmak zorundasınız.”

 

 

22-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş