Arama sonuçları

Master için 1.400 TL, doktora yapana 2.100 TL burs

 Master için 1.400 TL, doktora yapana 2.100 TL burs

Master için 1.400 TL, doktora yapana 2.100 TL burs. Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) üniversitelerin araştırma projelerinde görev yapacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ilk kez burs verilecek. Bu bursların üst sınırları da belirlendi.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararına göre, üniversitelerin araştırma projelerde görev alan yüksek lisans öğrencilerine ilk kez aylık bin 400 lira, doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödenecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr.Yekta Saraç yaptığı açıklamada, üniversitelerin kendi araştırma fonlarından bursiyer çalıştırabilmeleri için Üretim Reform Paketi kapsamında yasal düzenlemenin yapıldığını hatırlattı.

MASTER İÇİN 1.400 TL, DOKTORA İÇİN 2.100 TL BURS

 

Üniversitelerin organize edeceği yeni bir destek mekanizmasının böylece yasal dayanağa kavuşturulduğunu ifade eden Başkan Saraç, şöyle konuştu:

"Bu yeni düzenleme ile üniversiteler bilimsel araştırma projeleri birimlerince kendi kaynaklarından desteklenen projelerde bursiyer istihdam edebilecek. YÖK Yürütme Kurulunca, bursiyerlere ödenebilecek bursların üst sınırlarını belirlendi. Bu kapsamda üniversiteler, projelerde görev alan yüksek lisans öğrencilerine aylık bin 400 lira ve doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödeyebilecekler.”

YÜKSEKÖĞRETİM TARİHİNDE BİR İLK

Ülkenin sürdürülebilir kalkınması ve sosyo-ekonomik ve kültürel gelişiminde nitelikli insan kaynağının önemine dikkati çeken YÖK Başkanı Saraç, bu düzenlemenin Türk yükseköğretim tarihinde ilk uygulamalar arasında olduğunu vurguladı. Saraç, şöyle konuştu:

"Bu düzenleme, yükseköğretim kurumlarınca desteklenen projelerin niteliğini daha da artıracak ve böylelikle üniversitelerimizin Ar-Ge yetkinliği daha da gelişecek." 

22-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş