Arama sonuçları

MEB genel müdüründen laik eğitime karalama

MEB genel müdüründen laik eğitime karalama

MEB genel müdüründen laik eğitime karalama. BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Yılmaz, amacı imam yetiştirmek olan imam hatip okullarının tanımını, “Din ve dünya ayrımı olmaksızın hayatı bir bütün halinde gören insan eğiten kurumlar” olarak yaptı.

MEB bütçesinden en büyük payı alan müdürlüklerden olan Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün bu yıl beşincisini çıkardığı dergide imam hatip okullarının bir yıllık faaliyetlerine yer verildi. Dergi için sunuş yazısı kaleme alan Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, laik eğitim anlayışına uygun davranması gereken eğitim kurumlarını, “Allah’a kulluk bilinciyle insanlığa faydalı kamil insanlar yetiştiren okullar” olarak tarif etti.

MEB GENEL MÜDÜRÜNDEN LAİK EĞİTİME KARALAMA

Din eğitimi ve öğretiminin Bakanlığın gündeminden hiç düşmeyen bir konu olduğunu ifade eden Yılmaz, dini eğitimin fert ve toplumun ihtiyaçlarının karşılanması ile “Milletin huzuru ve bekası” için önemli olduğunu savundu. Yılmaz, din eğitimi ile adaletin tesis edildiği yaşanabilir bir devlet kurulmasının mümkün olacağını ileri sürdüğü yazısında, “Nitelikli din eğitimi ile fertlerin ve toplumların dünya ve ahiret saadetini temin etmek mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı

‘HALK-DEVLET KAYNAŞMASINI SAĞLIYOR’

Yılmaz, imam hatiplerin halk-devlet kaynaşmasını sağladığını savunduğu yazısında şunları kaydetti:

“Halkımız zor şartlar altında kazandığı rızkından, ailesinin ve çocuklarının nasibinden kısıtlayarak bu okullara yardım etmiştir. Mendillerde toplanan paralarla gece gündüz demeden gösterilen fedakar gayretlerle imam hatip okulları inşa edilmiş ve devlete teslim edilmiştir. Devletin verdiği din eğitimine güvenen halkımız devletinden bu okullara müdür atmasını, öğretmen tayin etmesini, programını hazırlamasını isteyerek ona olan güvenini göstermiştir.”

BAŞARISIZLIK YOK SAYILDI

Din Öğretimi Genel Müdürü Yılmaz yazısında, imam hatip okullarında öğretim birlikteliğini geliştirmek ve akademik başarıyı yükseltmek amacıyla sayısal, sözel, yabancı dil, sanat ve spor branşlarındaki derslerin öğretimine yönelik yeni stratejiler geliştirildiğini de belirtti.

 

12-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş