Arama sonuçları

ODTÜ mezuniyetinde teröre balonlu tepki

ODTÜ mezuniyetinde teröre balonlu tepki

ODTÜ Stadyumu'nda düzenlenen 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni’nde konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, terörün bir insanlık suçu olduğunu belirterek, "Hiçbir şekilde kabul edilemez. Masum insanları hedef alan katliamları düzenleyen teröristleri nefretle kınıyorum" dedi.

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni öğrencilerin kortej yürüyüşüyle başladı. Rektör Prof. Dr. Acar, buradaki konuşmasında, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısında yaşamını yitirenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

‘TERÖR BİR İNSANLIK SUÇUDUR’
Son bir yıl içinde ülkenin birçok kentinde terör saldırıları yaşandığını, 13 Mart'ta Kızılay'daki terör saldırısında ODTÜ öğrencileri Ozan Cihan Akkuş ve Berkay Baş'ı kaybettiklerini ifade eden Prof. Dr. Acar, "Terör bir insanlık suçudur. Hiçbir şekilde kabul edilemez. Masum insanları hedef alan katliamları düzenleyen teröristleri nefretle kınıyorum. Terörü siyah balonlarla kınayan öğrencilerimizi duyarlılıkları için kutluyorum, teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Bu yıl üniversitelerinin 60. akademik yılının kutlandığını dile getiren Prof. Dr. Acar, bundan 60 yıl önce sadece 40 öğrenciyle birkaç barakada eğitime başlandığını hatırlattı. Bugün üç ayrı yerleşkede iki ülkede 29 bin öğrenciye eğitim öğretim verdiklerini aktaran Acar, mezun sayılarının bu akademik yılın sonunda 130 bine ulaşmasını beklediklerini söyledi.

‘ODTÜ TOPLUMUN SORUNLARINA KARŞI DUYARLIDIR’
Prof. Dr. Acar, ODTÜ'nün demokrasi, laiklik, hukuk devleti, insan hakları, bireysel özgürlükler ve kadın erkek eşitliği gibi değerlere sahip olduğuna dikkati çekti. ODTÜ'nün toplumun sorunlarına karşı duyarlı olduğunu, bu kültürün gelişmeyi ve aydınlığı desteklediği gibi gericiliğe de karşı durduğunu vurguladı.

Konuşmanın ardından, lisans programında dereceye girenlere diploma, sertifika ve ödülleri, lisans ve çift anadal lisans programını tamamlayan öğrenciler ile yüksek lisans mezunlarına diplomaları, yandal mezunlarına da yan dal sertifikaları verildi.

Öğrenciler, kortej yürüyüşünde açtıkları pankartlarda 13 Mart'ta Kızılay'da meydana gelen patlamada hayatını kaybeden Ozan Can Akkuş ve Berkay Baş'ı da unutmadı. Törende, "Mezuniyetimizi şehitlerimize armağan ediyoruz", "Şehitlerimizi unutursak kalbimiz kurusun" pankartları da dikkat çekti.

Bu blog AA abonesidir.

04-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin