Arama sonuçları

ÖSYM: YKS’de sınavdan erken çıkarılan 12 öğrenciye ek puan

ÖSYM: YKS’de sınavdan erken çıkarılan 12 öğrenciye ek puan

ÖSYM: YKS’de sınavdan erken çıkarılan 12 öğrenciye ek puan. Hürriyet'te yer alan habere göre, ÖSYM, Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasıyla ilgili incelemesini tamamladı. ÖSYM yetkilileri 12 öğrencinin mağduriyetlerinin giderildiğini bildirdi.

ÖSYM, Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde 12 öğrencinin, sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığı iddiasıyla ilgili inceleme başlatmış, adayların şikayet dilekçeleri ve tutanakları incelenerek değerlendirmeye alınmıştı. Basına da yansıyan olayda Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk bölümü olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) ‘345716004’ numaralı sınav salonunda giren 12 öğrenci, durumu fark ederek tutanakla ÖSYM’ye bildirdi. Sınav gözetmeninin bu yıla özel 135 dakika yerine sınava 30 dakika ek süre verilerek 165 dakikaya çıkarıldığını bilmediği iddia edildi. Mağdur öğrencilerin soruları çözmeye devam ederken kalemlerini bıraktırıp salondan çıkarıldıklarını, 30 dakika erken çıkarıldıklarının da kabul edildiğini ifade ettiği öğrenildi. ÖSYM yetkililerinden aldığı bilgiye göre, gerekli incelemeler yapılarak ÖSYM yönetim kurulunun kararı ile ilgili adayların sınavları durumlarına en uygun bilimsel yöntemler kullanılarak değerlendirildi. Yapılan inceleme sonucu 12 öğrencinin mağduriyetlerinin giderildiği öğrenildi.

MAĞDURİYETİMİZ GİDERİLDİ

Adayların mağduriyetlerinin, bilimsel bir hesaplamayla aldıkları puana ekleme yapılarak giderildiği öğrenildi. 12 öğrenciden biri olan Beril Büşra Taşkın, “Sonuç belgemin altına not düşülmüş. Ek puan gibi gözüyor ama farklı bir hesaplama yapılmış. Erken çıkarılmış olmamız hesaba katılarak bir değerlendirme yapılmış. Sıralamalara pek yansımamış ama mağduriyetimiz giderildi” dedi.

29-07-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş