Arama sonuçları

Roman mahalleleri eğitimde çevrimdışı

Roman mahalleleri eğitimde çevrimdışı

Roman mahalleleri eğitimde çevrimdışı. Öğrencileri derinden etkileyen uzaktan eğitimdeki başarısızlıktan Roman mahallelerindeki çocuklar da nasibini alıyor. BirGün'den Yaren Çolak'ın haberine göre, Edirne’nin Roman mahallelerinde çocukların, adeta okulla olan bağı koptu. Koronavirüs salgınıyla birlikte Roman mahallelerinde yoksullukla beraber eğitimde yaşanılan eşitsizlik de derinleşti.

ÇOCUKLAR EĞİTİMDEN KOPTU

Evlerinde internet dahi olmadığını vurgulayan aileler, bu süreçte çocukların uzaktan eğitime katılabilmeleri için herhangi bir ekipman veya altyapı sağlanmadığına da dikkat çekti.

Edirne’nin Umut Bey ve Menzilahir mahallerinde yaşayan öğrenciler ve veliler, eğitime ulaşamadıklarını vurguladı.

İki çocuğu olduğunu belirten Hatice Örs, ailesiyle birlikte bir odada yaşıyor. Çocuklarının eğitimlerine devam edebilmeleri için tablet alamadıklarını söyleyen Örs, “Tablet olsa bile evde uygun ortam yok. Çocuklarım uzaktan eğitime hiç katılamıyor. Eğitim falan bitti” dedi.

TABLET, BİLGİSAYAR YOK

“Biz 9 kardeştik okuyamadık” diyen Örs, sözlerine şöyle devam etti: “Milli Eğitim Müdürlüğü’nü arayıp ‘Çocuklarım derslere giremiyor’ dedim. ‘Bize yazı gelmedi okula gidin’ dediler. Gittim görüştüm ne tablet ne başka bir şey. Çocuklarımın eğitimi durdu. Ben okuyamadım. Okuma yazmam dahi yok. Onlar okusun istedim ama fakirlikten okuyamadılar.”

Örs, “Çocuklara bakım parası olarak her ay bin TL alıyorum. Başka gelirim yok. Ben okuyamadığım için tek yapabildiğim iş temizlik, bulaşık. Okumuş olsa öyle mi? Onlar okusun istiyorum” diye konuştu.

DERSLERE NASIL GİRSİN?

Bir diğer öğrenci velisi Fatma R. de şu ifadeleri kullandı: “Benim kızım lise öğrencisi. Okul uzaktan eğitime geçtikten sonra imkânlarımızın yetersizliğinden dolayı çocuğun eğitimi kaldı.”

Evdeki eski bir televizyonları olduğunu; bilgisayar, telefon ve internetlerinin ise olmadığının altını çizen Fatma R., “Bu çocuk derslere nasıl girecek ki?” diye sordu.

‘OKULLA BAĞIM KOPTU’

Lise öğrencisi olduklarını söyleyen 16 yaşındaki iki genç de EBA’ya giremediklerini aktardı. Öğrencilerden Efe Ertan, “Meslek lisesinde bilgisayar bölümünde okuyorum. Ancak evde bilgisayarım dahi yok. Uzaktan eğitime geçtiğimizden beri derslerle olan bağım koptu” dedi.

Tablet ve bilgisayarı olmadığını dile getiren Eren Pençe ise şöyle konuştu: “Telefondan derslere girmeye çalışıyorum. Ancak mahallede yeterli altyapı olmadığı için bağlanamıyorum.”

18-01-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş