Arama sonuçları

Saraç: YKS sorularında ve içeriğinde değişiklik yok

Saraç: YKS sorularında ve içeriğinde değişiklik yok

Saraç: YKS sorularında ve içeriğinde değişiklik yok.  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek öğrenciler için mesaj yayımladı. Sınava girecek 2.5 milyon öğrenciye başarılar dileyen Saraç,  sınav sorularına ilişkin de açıklama yaptı.

SARAÇ: YKS SORULARINDA VE İÇERİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

İşte YÖK Başkanı Saraç'ın sınav sorularının yapısına ilişkin açıklamaları:

"Öğrencilerimiz rahat olsun, ilk kez geçen sene Yeni YÖK tarafından kurgulanıp başarıyla uygulanan YKS’de, TYT, AYT ve YDT oturumlarındaki soru sayılarında ve içeriklerinde siz değerli öğrencilerimize verdiğimiz söze uygun olarak bir değişiklik olmayacak."

SAYISAL VE SÖZEL OKURYAZARLIK ÖLÇÜLÜYOR

Bilindiği üzere bizim getirdiğimiz sistemin en önemli özelliği yükseköğretime geçişte sözel ve sayısal okuryazarlığı ve muhakemeyi öncelemesidir. Bu konsept, Türkiye’nin bir kazanımıdır…"

ÖĞRENCİLERE HANGİ ÖNERİLERDE BULUNDU?

YKS ile ilgili öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Saraç, şunları dile getirdi:

"Yıllardır emek vererek çalıştığınız bu sınav, biraz da sakinlik, kendine güven ve bedenen sağlıklı olmayı gerektiriyor. Başarılı bir sınav için özellikle bu üç hususa da özen göstermeleri gerektiğini vurguladı.

HAYAT BAŞARISI SINAVDAN İBARET DEĞİL

Bütün bir hayatınızı göz önüne getirdiğinizde, hayat başarısının sadece gireceğiniz bu sınava bağlı olmadığını lütfen unutmayın. Başarı; çok çalışmak kadar, olumlu düşünceler, azim ve sabır da ister. Üniversitelerimizde göreceğiniz eğitim ve üniversite hayatı, öğreneceğiniz bilgilerin yanı sıra, sizleri daha kültürlü, daha araştırmacı, üretken, donanımlı, ülkesini, milletini ve yüksek değerleri her şeyin üstünde tutan nesiller olarak yetişmenizi sağlayacak. Eğitim almayı hedeflediğiniz meslekleri ve alanları belirlerken her mesleğin kendi başına bir değer olduğunu ve fırsatlar barındırdığını unutmayın. Yeter ki, başarıyı ve çalışmayı o meslekten esirgemeyin. Bu süreçte sizlere büyük emekler ve destekler veren değerli aileleriniz ve hocalarınız eminim bu düşünceleri benimle paylaşıyorlardır. Kıymetli öğrencilerimizi ve değerli ailelerini sevgiyle selamlıyorum. Sınava girecek tüm adaylarımıza şimdiden başarılar diliyorum.

 

13-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş