Arama sonuçları

Sıfır Atık Projesi'ne 32 bin okuldan başvuru

Sıfır Atık Projesi'ne 32 bin okuldan başvuru

Sıfır Atık Projesi'ne 32 bin okuldan başvuru. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesaplarından Sıfır Atık Projesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, 32 bin okulun Sıfır Atık Projesi için başvuru yaptığını bildirdi.

Anadolu'nun köylerinin çoğunda şimdilerde azalsa da hala çöp toplama alanının bulunmadığına işaret eden Selçuk şu ifadeleri kullandı: "Köylümüz, çıkarttığı atığı değerlendirmenin yolunu kendi pratik zekasıyla bulur. Önce gereksiz olanı almamayı bilir, sonra elindekini tekrar kullanır, tamir eder, işlevini kaybettiyse başka şekilde değerlendirir. Atığını dönüştürür, kompost tekniğiyle kendi gübresini arka bahçesinde elde eder, tarlasında kullanır. Daha neler, neler. Bu bir öz bilgi, zaten var ve kuşaktan kuşağa da akmış."

SIFIR ATIK PROJESİNE 32 BİN OKULDAN BAŞVURU

Köylerdeki bu bilincin şehir yaşantısına taşınamadığına dikkati çeken Selçuk şu değerlendirmede bulundu: "Geri dönüşümle asıl yapmamız gereken bu kadim bilince geri dönmek. Köy çeşmesinden akan su boşa gitmesin diye yanına yalak yapıp hayvanları sulayan, kırılan dalı atmayıp yeniden diken, ayağındaki çorabı yamamayı bilen Anadolu insanının bilincine, kabiliyetine ve dönüştürücü üretkenliğine geri dönmemiz lazım."

Bakan Selçuk, Sıfır Atık Projesi'ne ilişkin şöyle dedi: "Sıfır Atık Projesi'ne 32 bin okulumuz başvuru yaptı. Bu iyi bir başlangıç ama uzun bir süreç. Hepimizin, elimize aldığımız bir sayfa kağıdın önünü, arkasını, her noktasını bir değer ve servet olarak görmesini sağlayana kadar kat edecek yolumuz var."

22-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş