Arama sonuçları

Sömestr tatili nasıl verimli geçirilir?

Sömestr tatili nasıl verimli geçirilir?

Sömestr tatili nasıl geçirilir? Okullarda ilk dönemin sona ermesine sayılı günler kaldı. Aileler şimdiden iki haftalık dönem tatilinin nasıl geçirileceğini merak ediyor.

Bu sorunun yanıtını ise Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut veriyor.

SÖMESTR TATİLİ NASIL GEÇİRİLİR?

Karabulut, ebeveynlere hem karne için hem de tatil sürecinde çocuğa karşı uygulanması gereken davranışlar konusunda önerilerde bulundu:

ÖDEVLERİ SON GÜNE BIRAKMAYIN

Dönem tatilini daha verimli geçirmek için verilen ödevleri son günlere bırakmayın. Çocuğunuzla birlikte ödevleri yetiştirmek için strese girmeyin. Çocuğunuzun durumuna göre bir program dahilinde hem eğlenin hem de ödevleri yapın.

GÜNDE 2 SAAT ÖDEVLERE AYIRIN

6-12 yaş aralığındaki çocuklarınıza veli-öğretmen iş birliği içinde hem ödev hem eğlencenin olduğu günlük programlar yapılabilir. 12 yaştan büyük çocuklar kendi programlarını daha rahat oluşturabilirler. Sabah saatleri 2 saati ödevlere ayırmak yeterli olacaktır.

SOSYAL AKTİVİTELERİ KAÇIRMAYIN

Dönem tatilini daha verimli kılmak için sinema, tiyatro, konser gibi etkinliklere katılın. Şehir dışındaki eş-dost ve akrabaları ziyaret etmek, sosyal etkinliklere katılmak, sporla ve hobilerle uğraşmak önemli. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeye çalışın

KÖTÜ KARNEYE KIZMAYIN, İYİ KARNEYİ TAKDİR EDİN

Çocuğa sakince böyle şeylerin olabileceğini, yeterli çalışmadığı için notunun düşük olduğunu söyleyin, ikinci dönem notunu düzeltmesi konusunda onu yüreklendirin. İyi karne getiren çocuğu ise takdir edin. Pahalı hediyeler almak, çocuğun ödüle kavuşmak için iyi not getirmesine, ödülün olamayacağı ortamlarda çalışmamasına neden olacaktır. Bunun yerine iyi gelmiş karneleri takdir etmek, övmek ve iyi dileklerde bulunmak, manevi olarak değerli bazı armağanlar vermek uygun olabilir.

TABLET VE BİLGİSAYAR KULLANIMINI ABARTMAYIN

Tablet ve bilgisayar gibi aletlerin ihtiyaca yönelik kullanılmasına izin verin. Yani bir şey araştırmak, adres-telefon bakmak, ödev hazırlamak, eğlenmek vs. gibi durumlarda kullanılabilir. Bağımlılık şeklinde kullanımlar olmaması için ihtiyaç durumu bittiğinde dijital olmayan dünyaya geri dönmek gerekir.

09-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin