Arama sonuçları

'Taliban militanları' Türk üniversitelerinden kabul mü alıyor?

'Taliban militanları' Türk üniversitelerinden kabul mü alıyor?

Afganistan’da bulunan Habertürk programcısı Mehmet Akif Ersoy’un “Silahlı bir Taliban mensubu yanıma gelip İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığını söyleyen belgeyi gösterdi” şeklindeki anlatımı "Kaç Taliban üniversitelere alındı?" tartışmalarına neden oldu.

Bu tartışmalar üzerine İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Afganistan uyruklu öğrencilerin kayıtları devletimizin ilgili güvenlik birimleri ile değerlendirildikten sonra yapılacaktır” dedi.

BirGün'de yer alan habere göre, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Habertürk TV programcısı Mehmet Akif Ersoy’un silahlı bir Taliban mensubunun Malatya İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığını söylediğini ifade etmesinden ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Ersoy’un Habertürk’te verdiği bu bilginin ardından sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Afganistan uyruklu öğrencilerin kayıtları devletimizin ilgili güvenlik birimleri ile değerlendirildikten sonra yapılacaktır. İnönü Üniversitesi olarak konuyu yakından takip etmekteyiz.” Kızılay’ın Ersoy’un anlattıklarını reddetmemesi dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?

Taliban'ın kontrolü ele geçirdiği Afganistan’da yayın yapan Habertürk TV porogramcısı Mehmet Akif Ersoy, silahlı bir Taliban üyesiyle yaşadığı diyalogu canlı yayında anlattı.

23 Ağustos’ta Hülya Hökenek’in sunduğu Gün Ortası programına bağlanan Ersoy, şunları söyledi:

“Silahlı bir Taliban mensubu yayın sırasında geldi. Malatya’daki İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığını söyledi. Evraklarını da gösterdi. Kabul almış. Bizim ayrıca dikkat etmemiz gereken başka meselelerde var gibi. O yüzden bunu paylaştım. Belki o genç Taliban’dan ayrılıp, daha farklı bir hayat kuracak. Böyle bir hayali de olabilir. Ama beraberinde bu başka bir riski de getirir.”

24-08-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş