Arama sonuçları

'Tatilde önceliğiniz gerçek yaşam etkinlikleri olmalı'

'Tatilde önceliğiniz gerçek yaşam etkinlikleri olmalı'

'Tatilde önceliğiniz gerçek yaşam etkinlikleri olmalı.' Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Bilim Kurulunun, gençlere yönelik bilgilendirici çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

Öğrencilerin yarıyıl tatilinde gerçek yaşamdan uzaklaşmaması gerektiğini ifade eden SODİGEM Bilim Kurulu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Tatilde önceliğiniz gerçek yaşam etkinlikleri olmalıdır. Ailenizle, akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla düzenleyeceğiniz buluşmalar tatilinizi daha verimli hale getirebilir. Ayrıca unutmayın ki gerçek yaşamda yapmaktan çekineceğiniz şeyleri dijital dünyada da yapmamalısınız" diyen SODİGEM, öğrencilere tatil için mutlaka bir plan yapmaları tavsiyesinde bulundu:

 "Planı ailenizle birlikte yapmak ve onların da katılımını sağlamak daha verimli bir tatil geçirmenizi sağlayabilir. Dijital dünyada ve sosyal ağlarda geçireceğiniz zamanın sınırları bu planda belli olmalıdır. Dijital dünyada yapacaklarınız ile ilgili planınızı ailenizle paylaşmalısınız."

"AİLENİZLE PAYLAŞMAKTAN ÇEKİNMEMELİSİNİZ"

Dijital güvenliğe dikkati çeken bilim kurulu açıklamasında, "Tatilde dijital güvenlik eğitimlerine vakit ayırmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz. Kullandığınız cihazların güvenlik ve gizlilik ayarlarını kontrol etmelisiniz. Yine bu cihaz ve uygulamaların güncel olduğundan emin olmalısınız. Sosyal medya saldırganlığının gitgide artmakta olduğu dijital dünyada yaşadığınız herhangi bir olumsuz olayı, ailenizle paylaşmaktan çekinmemelisiniz. Sosyal ağlarda ailenizle arkadaş olmak sizin dijital güvenliğiniz açısından önemlidir. Dijital güvenlik hakkında bilgi edinmek, var olan bilgilerinizi teyit etmek için SODİGEM tarafından hazırlanan dijital güvenliğe dair kaynaklardan faydalanabilirsiniz" ifadelerine de yer verildi.

"DİJİTAL OYUN OYNARKEN MUTLAKA SEÇİCİ DAVRANIN"

Dijital oyunlarda ve uygulamalarda gençlerin ve öğrencilerin seçici olması gerektiğine vurgu yapan bilim kurulu uzmanları, "Tatilde dijital oyun oynamayı tercih ettiğiniz zamanlarda rekabete dayalı, süre sınırı olmayan ve zararlı içerikler barındıran oyunlardan uzak durmalısınız. İndireceğiniz uygulamalar ve oyunların yaşınıza ve isteklerinize uygun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Oyunların sınıflandırılmasında kullanılan derecelendirmeler hakkında bilgi edinmek için SODİGEM'in 'Dijital Oyunlar' kitabından ve 'Tehlikeli Dijital Oyunlar' kitapçığından faydalanabilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

17-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş