Arama sonuçları

Türkiye’de okul çağındaki Suriyeli çocuk sayısı 1.1 milyon

Türkiye’de okul çağındaki Suriyeli çocuk sayısı 1.1 milyon

Türkiye’de okul çağındaki Suriyeli çocuk sayısı 1.1 milyon. Türkiye’de 2019 sonu itibarıyla 3 milyon 571 bin 30 Suriyeli bulunuyor. Bunların 1 milyon 100 binini ise okul çağındaki çocuklar oluşturuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve UNICEF Türkiye verilerine göre Türk okullarında okuyan Suriyeli öğrenci sayısı yaklaşık 600 bin. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, 12 yaşından büyük Suriyeli ve diğer ülkelerden gelen mülteci çocukları eğitim sistemine alma konusunda sorunlar yaşandığını söyledi. Çünkü aileler bu çocukların okula gitmesini değil, para kazanmasını istiyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Nona Zicherman,da Suriyeli çocukların eğitime erişiminin önemine dikkat çekti. Zicherman, okul çağındaki çocukların belirlenmesi ve okula gitmesi gerektiğini söyleyerek, bazı ebeveynlerin çocuklarının eğitim alma hakkı konusunda bilgi sahibi olmadıklarını dile getirdi.

TÜRKİYE'DE OKUL ÇAĞINDAKİ SURİYELİ ÇOCUK SAYISI 1.1 MİLYON

 Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Direktörü İbrahim Vurgun Kavlak da BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Güncel Raporuna göre, dünyada 70 milyon insanın zorla yerinden edildiğini, bu sayının 26 milyonunun mültecilerden oluştuğunu aktardı.

Türkiye'nin son 6 yılda en fazla mülteci ağırlayan ülke konumunda olduğuna dikkati çeken Kavlak, 2019 sonu itibarıyla 3 milyon 571 bin 30 Suriyeli bulunduğunu dile getirdi.

Kavlak, şöyle dedi: "Mülteci nüfusuna bakıldığında çoğunluğunu kadınlar ve çocuklar oluşturmaktadır. Ülkemizde okul çağında 1 milyon 100 bin Suriyeli çocuk bulunmaktadır.”

 

16-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş