Arama sonuçları

Üniversitelerde 173 ülkeden 128 bin öğrenci okuyor

Üniversitelerde 173 ülkeden 128 bin öğrenci okuyor

Üniversitelerde 173 ülkeden 128 bin öğrenci okuyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye'deki yükseköğretim sistemine dahil olan uluslararası öğrenci sayısının her geçen gün arttığını belirtti. Saraç şöyle dedi: "2000'li yıllarda 16 binlerde olan öğrenci sayımız 2014'te ciddi bir sıçrama kaydetti ve bugün itibariyle 173 farklı ülkeden 120 bini aşkın uluslararası öğrencimiz var. Bu sayıyı daha da çok artırmak ve dünyadaki gençlerle entegre olmak isteriz."

 

ÜNİVERSİTELERDE 173 ÜLKEDEN 128 BİN ÖĞRENCİ OKUYOR

 

Saraç'ın davetiyle YÖK'te düzenlenen iftar programına, Türkiye'deki üniversitelerde lisans eğitimi gören, enstitülerde yüksek lisans veya doktora yapan farklı ülkelerden 150 öğrenci katıldı.

Saraç,  yaptığı konuşmada, kendi ülkeleri dışında eğitim gören uluslararası öğrenci sayısının her geçen gün arttığına işaret etti. Saraç şöyle dedi: "Dünya genelindeki öğrenci hareketliliğine bakıldığında, 1970'li yıllarda kendi ülkeleri dışında eğitim gören yaklaşık 800 bin olan uluslararası öğrenci sayısının 2012'de 4,5 milyona ulaştığını görüyoruz. Bu rakamın 2022'de 8 milyona ulaşması bekleniyor."

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR

Türkiye'deki yükseköğretim sistemine dahil olan uluslararası öğrenci sayısının her geçen gün arttığını kaydeden Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü: "2000'li yıllarda 16 binlerde olan öğrenci sayımız 2014'te ciddi bir sıçrama kaydetti ve bugün itibarıyla 173 farklı ülkeden 128 bin uluslararası öğrencimiz var. Bu sayıyı daha da çok artırmak ve dünyadaki gençlerle entegre olmak isteriz."

ULUSLARARASI ÇEKİM MERKEZİ OLUYOR

 

Saraç, Türk üniversitelerinin uluslararası çekim merkezi olmasında referans noktasının, uluslararası öğrenciler olduğunu bildiklerini aktararak, öğrencilere, "Sizler ülkemizin yüksek öğretimini dış dünyaya en iyi şekilde yansıtacaksınız. Hem kendi ülkenizin hem de Türkiye'nin kalkınmasına ve farklı kültürel kimliklerin bir arada ve barış içinde yaşamalarına katkıda bulunacaksınız." dedi.

 

YABANCI ÖĞRENCİYE YÖK BURSU

Uluslararası öğrencilere yönelik hayata geçirdikleri burs programlarına da değinen Saraç, şöyle dedi:

"Dünyada örneği olmayan ve ülkemizde ilk kez uygulanan yeni bir burs projesi ihdas ettik. Bu projemizle hedef ülkelerin ihtiyaç duydukları alanlarda, o ülkenin öğrencilerine eğitim veriyoruz. Kendi ülkelerine döndükten sonra bizim ülkemizde aldıkları eğitim süremizin iki katı kadar kendi ülkelerindeki devlet kurumlarında vazife görmeleri şartını getirdik." dedi.

YÖK-TÜRKOLOJİ BURSU BAŞLADI

Saraç, başlattıkları "YÖK-Türkoloji" burs programıyla da Kosova Priştine Üniversitesi Türkoloji Bölümü ile Sudan'ın önde gelen üniversitelerinin Türkoloji Bölümlerinden gelen başvuruları kabul ettiklerini söyledi.

24-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin