Arama sonuçları

Vakalara rağmen yüz yüze eğitim devam ediyor

Vakalara rağmen yüz yüze eğitim devam ediyor

Vaka sayısının çok yüksek olduğu Ordu’da bulunan Altınordu Şehit Bayram Gümüş İlkokulu’nda çalışan öğretmenler virüse yakalandı ama yüz yüze eğitime ara verilmedi. Salgın yayıldı. Eğitim Sen Şube Başkanı Sezgin Yılmaz, “Bu hafta bu okulda sınavların yüz yüze yapılacak olması kaygımızı daha da artırıyor” dedi.

BirGün’den Meral Danyıldız’ın haberine göre, Ordu’daki Altınordu Şehit Bayram Gümüş İlkokulu’nda geçen hafta başında iki öğretmen ve bazı öğrenciler Covid-19 pozitif çıktı. Buna karşın yüz yüze eğitime ara verilmedi. Ardından belirti göstermeyen 6 öğretmenin daha Covid-19'a yakalandığı anlaşıldı. Kaç öğrencinin virüse yakalandığı ise bilinmiyor.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER POZİTİF

Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Sezgin Yılmaz, okulda yaşananları şu sözlerle anlattı: “Hafta başında 2 öğretmen ve bazı öğrencilerde pozitif vaka görülmesine rağmen sadece pozitif vaka olan sınıflar karantinaya alındı. Ama okulda öğretmenler öğretmenler odasında, öğrenciler ise sınıf ve bahçede sürekli bir arada bulunuyor. Teneffüs ve giriş saatleri farklı olsa bile kullandıkları ortak alanlardan bu virüsü bulaştırabiliyorlar. Cuma günü yine bu okulda bir öğretmen pozitif çıkınca Sağlık Müdürlüğü’nün olumsuz yaklaşmasına rağmen okul müdürünün ısrarıyla tüm öğretmenlere test yapıldı. 6 öğretmenin daha pozitif olduğu ortaya çıktı.”

VELİLER TEDİRGİN

Okulda ilk vakaların görülmesinin ardından yüz yüze eğitime hemen ara verilmesi gerekirken bu kararın alınmadığına dikkat çeken Yılmaz, öğrenci ve velilerin şu anda çok tedirgin olduğunu dile getirdi. Yılmaz, şöyle dedi: “Bu hafta bu okulda yüz yüze sınavların yapılacak olması kaygılarını daha da artırıyor. Biz Eğitim Sen olarak her zaman yüz yüze eğitimi savunduk. Ama okullarda alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu görünce endişelerimiz arttı. Aşı ve testlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Biz öncelikle tüm eğitim emekçilerine aşı talep ediyoruz.”

EN AZ 70 VAKA

Vaka sayılarının çok yüksek olduğu illerde bile ısrarla okulların açık tutulmaya çalışıldığını söyleyen Yılmaz, "Bu durum salgın yönetimi açısından risk oluşturuyor” dedi. Son iki haftada Ordu’da eğitim emekçileri arasında vaka sayılarının hızla arttığını vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

“Bizim kendi imkânlarımızla tespit edebildiğimiz kadarıyla kentte son iki haftada Covid pozitif olan öğretmen ve personel sayısı en az 70. Vaka görülen okullarda hızla tedbirlerin alınması gerekirken bu konuda bakanlık ve kamusal sorumluluğu olan yöneticiler yavaş hareket ediyor. Bu da salgının yayılımını engellemek yerine tam tersine yayılmasını sağlıyor.”

28-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş