Arama sonuçları

YKS başvuruları 1 Mart'ta başlıyor

 YKS başvuruları 1 Mart'ta başlıyor

YKS başvuruları 1 Mart'ta başlıyor? 23-24 Haziran tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 1 Mart tarihinde başlayacak. Ancak kılavuz henüz yayımlandı. Kılavuzun 1 Mart’ta yayımlanması planlanıyor.

 

YKS BAŞVURULARI 1 MART'TA BAŞLIYOR?

Adaylar 1-21 Mart tarihleri arasında YKS başvurularını yapacaklar. Bu yıl ilk kez uygulanacak YKS'de iki oturum var. 

Bunlardan biri 23 Haziran Cumartesi günü sabah yapılacak ve tüm adayların girmek zorunda oldukları Temel Yeterlilik Testi (TYT). Bu sınavdan tek puan çıkacak. TYT puanınızla önlisans programlarını tercih edebileceksiniz. Bunun için de 150 ve üzerinde puan almanız gerekiyor. Eğer 200 ve üzerinde puan alırsanız bu sınavın puanını da 2 yıl kullanabileceksiniz.

Sınavın ikinci oturumu ise 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) olacak. Bu  testin sonucunda EA, SAY ve SÖZ olmak üzere 3 puan türü çıkacak. Bu puanlar lisans programlarını tercih etmek için kullanılacak.

YABANCI DİL SINAVI DA 24 HAZİRAN’DA

YKS'de bir başka sınav ise yine 24 Haziran’da öğleden sonra yapılacak olan Yabancı Dil Sınavı (YDS). Sınav, 5 dilden yapılacak. İngilizce, Fransızca, Almancanın yanı sıra bu yıl Arapça ve Rusça sınavları da eklendi. Bu sınavdan da tek puan türü çıkacak. Dil puanı ile öğrenci alacak turizm rehberlikleri ile öğretmenliklerin de olduğu programları tercih edebileceksiniz. 

HER OTURUM 50 TL

YKS başvuru ücretlerine gelince her oturum 50 TL. İlk oturum her adayın girmek zorunda olduğu sınav. Eğer 2 oturum ve bir de dil sınavına gireceksiniz ödeyeceğiniz miktar 150 TL olacak. 

 

 

27-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş