Arama sonuçları

YKS’de 29 gün içinde hangi değişiklikler oldu?

YKS’de 29 gün içinde hangi değişiklikler oldu?

YKS’de 29 gün içinde hangi değişiklikler oldu? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) açıkladığı günden bu yana sürekli değişikliğe uğruyor. Sınavın açıklanmasının üzerinden 29 gün geçti ama YÖK sınavda iki kez “revizyon” yaptı.

YGS VE LYS KALKTIĞI DUYURULDU  

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 26 Eylül'de yapılan 2017-2018 akademik yıl açılış töreninde ilk olarak YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2010 yılından bu yana uygulanan iki aşamalı üniversite sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) kaldırıldığını duyurdu. Buna göre sınav iki oturumlu olacak ve bir hafta sonunda bitecekti. Bu sınavda Türkçe ve temel matematik ağırlı olacak ve tüm puanların oluşmasında eşit etki yapacaktı.

YKS’DE 29 GÜN İÇİNDE HANGİ DEĞİŞİKLİKLER OLDU? 

Adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak açıklanan yeni üniversite sınav sistemi YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın düzenlediği basın toplantısı ile açıklandı. İşte YKS’de hangi dönemde hangi değişikliklerin yapıldığının kronolojisi: 

12 EKİM: YENİ ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAV SİSTEMİ AÇIKLANDI

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adı verilen iki oturumlu sınav  açıklandı. Temel Yeterlilik Testi (TYT) adını taşıyan ilk oturum 40'ar soruyla Türkçe ve temel matematiksorularından oluşacak ve adayların bu iki alandaki yeterliliklerini ölçecekti. TYT sabah oturumu olarak gerçekleştirilecekti. Tüm adayların girmek zorunda olduğu bu testin iki barajı vardı. Bunlar 150 ve 180 puan barajlarıydı. 150'yi aşan önlisans programlarını tercih edecek, 180'i aşan ise ikinci oturuma girecekti. Ama 180 aldığını aday puanı hesaplanmadığı için bilemeyecek ve tahmini girecekti. Bu oturumun puanı 2 yıl geçerli olacaktı. 

Aynı gün öğleden sonra yapılacak ikinci oturum her biri 40'ar soruluk Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört testten 160 soru yer alacaktı. Bu sınavda da 180 ve üzerinde puan alan adayların lisans programlarını tercih hakkı bulunuyordu. YKS’de yabancı dil sınavı da olacaktı

19 EKİM: PUAN HESAPLAMA VE TESTLER DEĞİŞTİ

Ancak açıklanan sistem başta fen ve sosyal öğretmenleri olmak üzere büyük tepki çekti. Eşit ağırlık puanlarının hesaplanmasında tarih testinin çıkarılması, ilk oturumda Türkçe ve matematik dışında diğer derslere yer verilmemesi eleştirildi. 

İlk oturumda adayın ikinci oturuma girmek için 180 puanı aldığını nasıl bileceği tartışma konusu oldu. Bunun üzerine 1 hafta içinde değişiklik yapıldı. İlk oturumdaki 180 puan hesabı ikinci oturumda hesaplanacaktı. Tarih soruları gelince Türk Dili ve Edebiyatı- Coğrafya -1 olarak açıklanan testin adı Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilgiler-1 oldu. Sosyal Bilgiler testinin de adı Sosyal Bilgiler-2 olarak değiştirildi. 

BİR AY İÇİNDE İKİNCİ DEĞİŞİKLİK TYT İLE GELDİ

9 Kasım'da duyurulan ikinci değişiklik açıklamasında da TYT testleri değiştirildi, soru sayısı arttı. Bu değişikliğe göre 40’ar soruluk Türkçe ve temel matematik sorularının yanı sıra 20’şer fen ve sosyal bilimler soruları geldi. Böylece testteki soru sayısı 80’den 120’ye çıkmış oldu. Bu haliyle TYT, kaldırılan YGS’ye benzedi. 

Sosyal Bilimler Testi soruları 5 coğrafya, 5 felsefe, 5 tarih ve 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları olmak üzere 20 tane oldu. 

Fen Bilimleri'ne gelince, biyoloji sorusu 6, fizik sorusu 7, kimya sorusu 7 oldu. 

OTURUMLAR ARASINA BİR GÜN GİRDİ

Daha önce açıklandığının aksine son yapılan değişiklikle iki oturumlu sınavın oturumları arasına bir gün ara verildi. Sınavın ilk oturumu TYT 23 Haziran Cumartesi günü sabah, ikinci oturumu da 24 Haziran Pazar günü yapılacak. YKS’nda yabancı dil sınavı da 24 Haziran’da öğleden sonra gerçekleşecek. 

AÇIK UÇLU SORU SAYISI KAÇ OLDU?

Geçen yıl ilk kez LYS’lerde yöneltilen açık uçlu soruların YKS’nin ilk oturumunda TYT’nde olacağı açıklanmıştı. Şu anda kaç açık uçlu soru olacağı ve bu soruların ikinci oturumda da olup olmayacağı bilinmiyor. 

BARAJLAR VE PUAN TÜRLERİ DURUYOR

Bu değişikliklerden sonra henüz değişmeyen sınavın barajları ile mimarlık, mühendislik, tıp, hukuk ve öğretmenlik programları için getirilen barajların sürmesi oldu. Aynı şekilde TYT sonucunda tek bir puan türü çıkacağı açıklanmıştı ancak araya fen ve sosyal puan türleri girince bu değişecek mi yoksa yine tek mi kalacak bilinmiyor. 

Ancak ikinci oturumun puan türleri sayısal, eşit ağırlık ve sözel ile dil puanları olarak geçerliliğini koruyor. 

 

11-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş