Arama sonuçları

YÖK, üniversiteleri 'bayrak'landıracak

YÖK, üniversiteleri 'bayrak'landıracak

YÖK, üniversiteleri 'bayrak'landıracak'. Üniversitelerin engelli öğrenciler için yaptıkları düzenlemeler YÖK, tarafından bayrak ile ödüllendirilecek. Üniversite kampus sınırları içerisinde engelli bireylerin tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için gerçekleştirilen çalışmalar incelenecek. Başarılı bulunan yükseköğretim kurumları ödüllendirilecek. Bu amaçla da kamuoyunda da engelli bireylerin eğitim hakları ile ilgili farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

 

 YÖK, ÜNİVERSİTELERİ 'BAYRAK'LANDIRACAK

YÖK, engelli öğrencilere yönelik düzenlemeleri nedeniyle bu alanda başarılı bulunan üniversitelere “Engelsiz Üniversite Bayrakları” ve “Engelsiz Program Nişanları” verilmesine karar verdi. Ünivesiteler kampus ya da kampusları için başvuru yapacak. Başvurular 12-19 Mart tarihleri arasında YÖK'e yapılacak.

ENGELSİZ ÜNİVERSİTE BAYRAKLARI 3 KATEGORİDE VERİLECEK

  1. Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak): Açık, yarı açık ve kapalı alanların engelli bireylere yönelik düzenlenmesine ilişkin kanun, tüzük, imar planları, yönetmelik hükümleri, TS 9111 ve farklı uluslararası standartlar gözetilerek, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygunluk açısından belli bir düzeyde gayret gösteren üniversitelere verilecek.
  2. Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak): Engelli öğrencilerin doğal eğitim haklarının nitelikli olarak gerçekleşmesi için, verilen eğitimlerin çeşitli aşamalarında belli bir düzeyde destekleyici bilgi, belge, ders araç ve gereçlerini sağlayan üniversitelere verilecek.
  1. Sosyo-Kültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik (Mavi Bayrak): Engelli öğrencilere sosyal ve kültürel faaliyetlere erişimleri ve etkin katılımlarına yönelik alınmış olan tedbirleri ve hizmetleri desteklemek ve teşvik etmek üzere bu konuda belli bir düzeyde gayret eden üniversitelere verilecek.

ENGELSİZ PROGRAM NİŞANI NEDİR?

 

Programlarını farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına “Engelsiz Program Nişanı” verilecek. Bunun için de üniversitelerin program bazında başvuru yapması gerekiyor.

 

01-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş