Arama sonuçları

2019 YKS sonuçları için gün sayılıyor. Tercihler ne zaman yapılacak?

2019 YKS sonuçları için gün sayılıyor. Tercihler ne zaman yapılacak?

2019 YKS sonuçları için gün sayılıyor. Tercihler ne zaman yapılacak? 2.5 milyondan fazla adayın katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak. Öğrenciler YKS puanları ile birlikte YKS başarı sıralarını da görecek. Sonuç belgesinde Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile  Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) puanları ile başarı sıraları yer alacak.

 

2019 YKS SONUÇLARI İÇİN GÜN SAYILIYOR. TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

18 Temmuz’da YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından ise 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla tercihler 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapacak. Adayların 2019 YKS için tercih hakkı 24 olacak.

Ön lisans programlarını tercih edebilmek veya özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için TYT'den en az 150 puan almak gerekiyor. Engelli öğrenciler ise 100 ve üzeri puan aldıklarında özel yetenek gerektiren lisans programlarına başvuru hakkını elde edebilecek. 

Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için de ilgili puan türünde en az 180 puan alma kıstası bulunuyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak.

 

İKİ FARKLI YÖNTEMLE YERLEŞTİRME YAPILACAK

Yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme ile yükseköğretim kurumları tarafından yapılan özel yetenek sınavıyla seçme olmak üzere iki farklı yöntem kullanılıyor. 

Merkezi yerleştirmede adaylar yükseköğretim programlarına, YKS puanları, varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilecek. 

15-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş