Arama sonuçları

2021 YKS: İkinci ek yerleştirme için tercihler başladı, 24 tercih hakkı var

2021 YKS: İkinci ek yerleştirme için tercihler başladı, 24 tercih hakkı var

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla tercih yapacak adaylar için ikinci ek yerleştinme başvuruları başladı. İlk ek yerleştirmenin ardından kayıtların tamamlanması ve yükseköğretim kurumlarının da boş kontenjanlarını bildirmesiyle birlikte ikinci ek yerleştirme de bugün başladı.

TERCİHLER 14-18 EKİM TARİHLERİNDE

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Twitter hesabından yaptığı açıklamada ikinci ek yerleştirme başvurularının 14-18 Ekim tarihlerinde yapılacağını açıkladı. İkinci ek yerleştirme için başvuru ücreti 25 TL. Bu ücreti adayların 19 Ekim saat 23.59'a kadar yatırmaları gerekiyor. Aksi halde başvuruları geçersiz olacak.

24 TERCİH HAKKI VAR

Adayların 24 tercih hakkı var. Ama tümünü doldurmak zorunda değiller.

 (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) ikinci ek yerleştirmeye ilişkin sıkça sorulan soruların yanıtlarını yayımladı.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

2021-YKS ikinci ek yerleştirme için merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabilecek. Ayrıca, özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran adaylar da ikinci ek yerleştirmede tercihte bulunabilecek.

KİMLER TERCİH YAPAMAYACAK?

2021-YKS merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, 2021-YKS ikinci ek yerleştirmede tercih yapamayacak.

EN KÜÇÜK PUAN ŞARTI OLACAK?

2021-YKS ikinci ek yerleştirmede, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo-4'teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecek.

BAŞARI SIRASI GEÇERLİ Mİ?

Başarı sırası gerektiren yükseköğretim programlarını, merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede olduğu gibi 2021-YKS ikinci ek yerleştirmede de sadece ilgili başarı sırası şartını sağlayan adaylar tercih edebilecek.

2021-YKS sonuçlarına göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı 170-180 aralığında olup ilgili yerleştirme puanı hesaplanan adaylardan Y-SAY, Y-SÖZ ve Y-EA puanı hesaplanan adaylar, gereken başarı sırası koşulunu sağlayamadıkları için başarı sırası koşulu olan programları tercih edemeyecek. Y-DİL puanı hesaplanan tüm adaylar ise DİL puan türünde başarı sırası koşulunu sağladıkları için öğretmenlik programlarını tercih edebilecek.

NEDEN BAŞARI SIRASI YOK

2021-YKS ikinci ek yerleştirmede, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan ön lisans ve lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç belgelerinde, ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için başarı sırası yer almamaktadır.

13-10-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş