Arama sonuçları

2024 YKS: Sorular nasıl olacak?

2024 YKS: Sorular nasıl olacak?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 8-9 Haziran’da yapılacak ve 3 milyonun üzerinde adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sorularının ders kitaplarından hazırlanacağını söyledi. Tekin, "Üniversite sınavında sorulacak soruların tamamı, bizim size dağıtımız ders kitaplarından ve müfredattan çıkacak, çocuklarımızın tedirgin olacakları bir şey yok” dedi.

Tekin, ÖSYM'nin soru hazırlama ekibine bakanlık öğretmenlerinin dahil edilmesini, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM) istediklerini söyledi. Bu istediğin de ÖSYM Başkanı tarafından kabul edildiğini vurgulayan Tekin, şöyle konuştu: 

"Öğrencilerin sorulara bakış açısı, soruları çözebilme kapasitesini görebilmek açısından da soru hazırlama havuzunun da yarısının, branşları itibariyle ortaöğretim kurumlarımızdaki öğretmenlerimizden seçilmesini istedik. " 

Öğrencilerin okula gitmeleri, ders kitaplarını ve öğretmenlerini takip etmeleri gerektiğini vurgulayan Tekin, "Ders kitaplarından üniversite sınavlarında soru gelip gelmeyeceği" sorusu üzerine, şunları anlattı: "Bizim OGM'nin materyalleri ve EBA üzerinden oluşturduğumuz materyallere öğrenciler odaklansınlar. İnanın başka bir şeye gerek yok. Bakanlık görevimiz, zorunlu eğitim çağındaki çocuklarımızın ilave bir eğitime ihtiyaç duymamalarını sağlamak, kademeler arası geçişteki mekanizmaları ücretsiz bir biçimde çocuklarımız, gençlerimiz, velilerimizle paylaştırmak." 

29-04-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş