Arama sonuçları

80 bin kişi ‘toplum yararına’ okullarda çalışacak

80 bin kişi ‘toplum yararına’ okullarda çalışacak

80 bin kişi ‘toplum yararına’ okullarda çalışacak. 2018-2019 öğretim yılı 17 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen yeni öğretim yılına girerken, yeni bir projede başlıyor. Projenin adı Toplum Yararına Çalışma Programı. Buna göre işe alınacak 80 bin kişi okulların te okulların temizlik, bakım ve onarımı görevlerinde çalışacak.

 

80 BİR KİŞİ ‘TOPLUM YARARINA’ OKULLARDA ÇALIŞACAK

Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı okul yaşamının huzuru, güvenliği ve sağlığı için ortak çalışma yapacak. Bu çalışma kapsamında 80 bin kişi işe alınacak. sı planlanıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların açılmasıyla birlikte Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 80 bin kişiyi işe alacak. Yapılan duyuruya göre bu kişiler okulların temizlik, bakım ve onarımı görevlerinde çalışacak. Bu kişilere asgari ücret ödenecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

GÜVENLİ OKUL GÜVENLİ GELECEK

"Güvenli Okul, Güvenli Gelecek" işbirliği protokolüyle, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği il müdürlüklerine aktaracak. Ayrıca, okullarda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20.000 'güvenli eğitim koordinasyon görevlisi', okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacak. Böylece toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanacak.

TYP’ye ilişkin başvurular İŞKUR üzerinden alınırken, program okulların açılmasıyla birlikte başlayacak. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Yürütülen çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının kaliteli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber önemli bir adım atıyoruz" dedi.

İŞKUR üzerinden alınacak başvuruların ardından program, ders zilinin çalmasıyla birlikte başlayacak. Eğitim öğretim yılı süresince de devam edecek. TYP kapsamında okullarda görev alacak her bir katılımcı için aylık asgari ücret üzerinden ödemeler gerçekleştirilecek.

TOPLUM YARARINA ÇALIŞMA PROGRAMI NEDİR?


Türkiye’nin istihdam kurumu olan İŞKUR işgücü piyasasına girmekte zorlanan vatandaşların toplum yararına bir iş yapmasını ya da bir hizmet gerçekleştirmesini sağlıyor. Bu durumdaki vatandaşların çalışma alışkanlığı ve disiplinini kazanması ve geçici gelir desteği verip, iş gücü piyasasına uyumunun kolaylaşması hedefleniyor.

07-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş