Arama sonuçları

Bakan Selçuk tarladaki çocukları 'Arkadaş' ile buluşturdu

Bakan Selçuk tarladaki çocukları 'Arkadaş' ile buluşturdu

Bakan Selçuk tarladaki çocukları 'Arkadaş' ile buluşturdu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “Eğitimde Fırsat Adaleti” anlayışıyla tarlalardaki çocukları da yalnız bırakmıyor. Çocukluk yıllarını köyde ailesine yardım ederek geçiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hafta sonunda Ankara’nın Kalecik ilçesine bağlı Alibeyli köyünün tarlalarında ailelerine eşlik eden Şanlıurfalı çocuklara sürpriz ziyaret gerçekleştirdi.

Tarlada geçen günlere dair bir sohbetle başladı ziyaret… “Burada bir gününüz nasıl geçiyor?” cümlesiyle açtı sözü Bakan Selçuk. Kimi, “Kardeşime bakıyorum” dedi, kimi ise “Oyun oynuyorum” cevabını verdi. “En çok hangi oyunu seviyorsunuz?” sorusuna gelen cevap ise “yakan top” oldu. Yaşları daha büyük olanlar ise sebze, meyve toplama işinde anne ve babalarına yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Sohbetin devamında Bakan Selçuk, ilkokullar için hazırlanan ve ücretsiz olarak sunulan tatil kitabı “Arkadaş”ı tanıştırdı çocuklarla… “Bunlarda sizin dersleriniz var. Bunları istediğiniz zaman okuyabilirsiniz. Birinde Sercan diye bir çocuk var onun hayatını anlatıyor. Ama onun hayatını anlatırken matematik, Türkçe, fen bilgisi de anlatıyor” deyince çocuklardan “Dersleri hayata katıyor” cevabı geldi. Bakan Selçuk, “Tabii tabii. Çok iyi, dersleri hayata katıyor. Güzel ifade ettin. Matematik de var. Diğer dersler de var” dedi. Sohbetin ardından ilkokul 1.sınıf çağındaki çocuklardan başlayarak kitaplarını dağıtmaya başlayan Bakan Selçuk, çocuklara keyifli vakit geçirmeleri için satranç, mangala ve top da hediye etti.

“Eğitimde Fırsat Adaleti” anlayışıyla ulaşılamayan, dokunulmayan bir tek çocuğun kalmaması için çaba sarf ettiklerini belirten Bakan Selçuk, 81 ildeki tüm eğitim yöneticilerinin başta “Arkadaş” tatil kitabı olmak üzere çocuklar için hazırladıkları pekiştirici yaz içeriklerini öğrencilere ulaştırmak üzere sahada olacağını söyledi. Bakan Selçuk sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Tabii, bizim çocukluğumuz tarımda ailemize yardım etmekle geçti. Burada da çocuklar aileleri ile beraberler ve özellikle büyük çocuklarımız ailelerine yardım ediyorlar. Küçükler oyun oynamaya devam ediyor. Burada birbirleriyle bazı yarışmalar yapıyorlar. Bu anlamda aslında bütün Türkiye’de çalışan ailelerinin yanında olan çocuklarımız var. Bu çocuklarımızın eğitimsel ihtiyaçları var ve biz özellikle çocuklarımıza yönelik olarak daha önce hazırladığımız “Arkadaş” tatil kitabı setlerini ve diğer Anadolu Masalları vb. birçok kaynağımızı çocuklarımızla paylaşmak için buraya geldik. Bunu bir örnek olarak gösteriyoruz çünkü bütün Türkiye’de, tüm illerimizde, il müdürlerimizle beraber çocuklarımızı ziyaret edip bu kitapları dağıtmak, onların ihtiyaçlarıyla ilgilenmek ve büyük ölçekte bu çocuklarımıza eğitimsel olarak destek olmak durumundayız. Bu çalışmanın bir parçası olarak da bugün buradayız ve çocuklarımızla beraber sohbet ediyoruz, dertleşiyoruz.”

Çocukların yaşayarak, deneyimleyerek öğrendikleri bu süreci küçük dokunuşlarla faydalı bir kazanıma dönüştürmek istediklerini belirten Bakan Selçuk,  “Bir günleri nasıl geçiyor? Aileleri neler yapıyor? Tabii toplarken bazı şeyler öğretiyorlar. ‘İşte bu acur mu diyorum o acur değil’ diyor. ‘Ona hıtti denir’ diyor; ‘Acur şu...’ diyerek gösteriyor. Sonra biberlerin hangisi toplanır, hangisi toplanmaz? Bunu anlatıyor. Bu anlamda da bütün ülkede, tüm millî eğitim müdürlerimizle beraber kaymakamlıklarımızın da desteğiyle çocuklarımıza erişim ve onların ihtiyaçları konusunda daha çok çalışma yapacağız inşallah. Burada olmak çocuklarla olmak çok güzel.”

20-07-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş