Arama sonuçları

Bakan Tekin: Seçimler Milli Eğitim Bakanlığı'nı yakından ilgilendiriyor

Bakan Tekin: Seçimler Milli Eğitim Bakanlığı'nı yakından ilgilendiriyor

Çeşitli açılış ve programlara katılmak üzere İzmir'de bulunan Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin Milli Eğitim Bakanlığı'nı (MEB) yakından ilgilendirdiğini söyledi. Tekin, yerel yöneticilerin kendilerine destek verdiği yerlerde eğitim yatırımlarının çok rahat bir şekilde yürüdüğüne dikkati çekti.

ÖĞRETMENLER VE SEÇİMLER

Tekin, kentte yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tekin, her ayın ilk cumartesi günü yaptıkları "Öğretmenler Odası Buluşmaları"nı Türkiye'nin farklı illerinden gelen 300 öğretmenle İzmir'de gerçekleştirdiklerini söyledi. Tekin, eğitim alanında çok ciddi yatırımlar yapıldığını, 2002-2003 eğitim öğretim yılına göre derslik sayısı, öğretmen sayısı ve benzeri sayısal göstergelerin minimum iki katına çıkartıldığını söyledi.

İzmir'de yatırım programına alınan, ihale veya inşaat sürecinde olan 90 projenin bulunduğunu bildiren Tekin, şöyle dedi: "Bu projelerin bir kısmı devam ediyor, bir kısmı ihale sürecinde, bir kısmı ihalesine çıkılmış, imar ve inşaatla, ruhsatla ilgili problemlerin çözülmesi bekleniyor. Dolayısıyla bu bahsettiğimiz yatırımlarla ilgili süreç tamamlandığında toplamda İzmir'deki derslik sayısına 1907 derslik ilave edilmiş olacak."

 

Tekin, 90 projenin bedelinin yaklaşık 6 milyar 800 milyon lira olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "2024'te İzmir için 956 dersliğe tekabül eden toplam 23 yeni okul projesini yatırım programımıza aldık. İzmir halkına, İzmir'deki eğitim öğretim sürecini sabırsızlıkla bekleyen, takip eden eğitim camiasına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ayrıca deprem kapsamında toplam 17 okulumuzda 2023 yılı içinde deprem güçlendirme çalışmaları başlamış, bu da 329 dersliğe tekabül ediyor. Onları da tamamlayacağız. Deprem güçlendirmesi yapılması gereken 48 okulumuzu da güçlendirme sürecine alıyoruz. Onların da derslik karşılığı 683."

Bunların tamamlanmasıyla İzmir'deki derslik sayısının yaklaşık 33 binin üzerine çıkacağını kaydeden Tekin, Ankara'da hayata geçirecekleri müzik ilkokulu, ortaokulu ve lisesi projesini İzmir'de de planlayacaklarını söyledi.

İZMİR’DE GASTRONOMİ LİSESİ PROJESİ

Tekin, Bakanlık olarak mesleki eğitimdeki ara eleman problemini çözmek için ciddi tedbirler aldıklarını, Türkiye genelinde oluşturmayı planladıkları gastronomi liselerinin ilkini 2024-2025 eğitim öğretim yılında İstanbul'da başlatacaklarını ifade etti.

Uygun bir lokasyon temin edilmesi hâlinde bunun ikinci örneğini İzmir'de planlamak istediklerini kaydeden Tekin, "Bir hayırseverimiz yapımını üstlendi. Bizim yatırım programımızın dışında inşallah dediğimiz koşullara uygun bir lokasyon üretilebilirse onu da hayata geçirmiş olacağız" dedi.

Tekin, Konak Öğretmenevini yatırım programına aldıklarını, mevcut yerinde 2 yıl içinde tekrar hizmete açılacağını, Foça'da atıl durumda bulunan Hizmetiçi Eğitim Merkezini de Öğretmen Akademileri'nin İzmir şubesi olarak hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

02-03-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş