Arama sonuçları

Bakan Tekin yeni müfredatı onayladı: Önümüzdeki yıl başlıyor

Bakan Tekin yeni müfredatı onayladı: Önümüzdeki yıl başlıyor

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın onay sürecinden geçen "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"ni onayladı. Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında ise kademeli olarak okul öncesi, 1, 5 ve 9'ncu sınıflarda uygulanmaya başlayacak.

ELEŞTİRİLER DİKKATE ALINDI MI?

Yeni müfredat, "https://mufredat.meb.gov.tr" adresinde yayımlandı. Kamuoyunun görüşlerine sunulan müfredat taslağı tartışmalara neden olmuş, hem eğitimciler hem de sivil toplum kuruluşlarının "laik ve bilimsel eğitime" karşı olduğu gerekçesiyle eleştirilmişti. Eğitimciler, görüşlerin dikkate alındığı söyleyen müfredat taslağında yapılan değişikliklerin açıklanmasını istemişti. 

67 BİN GÖRÜŞ GELDİ

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptığı yazılı açıklamaya göre, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" kapsamında Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce 9 dersin öğretim programı ile ortak metni, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce 10 dersin öğretim programı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce 7 dersin öğretim programı 26 Nisan'da kamuoyunun görüş ve önerisine sunuldu. 10 Mayıs'a kadar askıda kalan taslağa bu sürede 67 bin 284 görüş ve öneri iletildi.

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER YANSITILDI MI?

"Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" için iletilen görüş ve önerilerin öğretim programlarına yansıtılması için ilgili komisyonlar gerekli tasnif ve değerlendirmeleri yaptıktan sonra yeni müfredat Talim ve Terbiye Kurulunun onayına sunuldu.

Yeni müfredat taslağına öğretmenlerden 38 bin 865 görüş ve öneri gelirken müfredat taslağına katkı sunmak isteyen sivil toplum kuruluşları, eğitim platformları ile eğitimin diğer paydaşları ise 28 bin 419 görüş bildirdi.

Müfredat için görüş ve önerilerin yüzde 58'i öğretmenlerden, yüzde 42'si ise diğer paydaşlardan geldi.

Gelen görüşlerin üçte biri ortak metne, altıda biri ise okul öncesi eğitim programına yönelik oldu.

GÖRÜŞLER DEĞERLENDİRİLDİ AÇIKLAMASI

Yeni müfredat taslağı hakkında iletilen tüm görüş-öneriler, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından değerlendirildi.

Görüş ve öneriler, askı sürecinde her gün Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı komisyonları ile ilgili genel müdürlüklerle paylaşıldı.

Eğitim paydaşlarından gelen 67 bin 284 görüş ve öneri tek tek tasnif edildi. Bu çerçevede öğretim programlarında bazı genel tashihler yapıldı.

Görüş ve öneriler, şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkelerinin gereği olarak değerlendirilerek öğretim programlarına yansıtıldı.

Yeni müfredata ilişkin 26 dersin "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" öğretim programları, 16-22 Mayıs'ta kurul gündemine alınarak görüşüldü. Tekrar görüşülen yeni müfredat, Talim ve Terbiye Kurulu onayından geçti.

ERİŞİME AÇILDI

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen yeni müfredatı onayladı.

Böylece, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli", tüm aşamalardan geçerek "https://mufredat.meb.gov.tr" adresi üzerinden erişime açıldı.

Yeni müfredat, gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlamak üzere kademeli şekilde uygulanacak.

BAKAN TEKİN: YOLUMUZA DEVAM

Bu arada Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatın onayının ardından yaptığı açıklamada, ‘çok yüzeysel ve çok ideolojik eleştirilerle’ karşı karşıya kaldıklarını söylemişti. Tekin, eleştirilere ilişkin "Bunlara aldırmadan, bu tür eleştirilere çok fazla prim vermeden yolumuza devam etmemiz lazım” demişti. 

 

27-05-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş