Arama sonuçları

Bakan Yılmaz açıkladı: Fatih’te tabletten neden vazgeçildi?

Bakan Yılmaz açıkladı: Fatih’te tabletten neden vazgeçildi?

Bakan Yılmaz açıkladı: Fatih’te tabletten neden vazgeçildi?  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi'ndeki Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi ile Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezi'nin açılışına katıldı.

 

Yılmaz, bu eğitim öğretim yılında 65 bin 793 okulda, 1 milyon 61 binden fazla öğretmenle 18 milyona yakın öğrenciye eğitim verildiğini vurguladı. Yılmaz, "Eğitime yapılan yatırım, Türkiye'nin aydınlık geleceğine yapılan yatırımdır. Eğitim yatırımlarını bütçeye göre değil, bütçemizi eğitim yatırımlarına göre yaptık desek doğrudur” dedi.

 

BAKAN YILMAZ AÇIKLADI: FATİH'TE TABLETTEN NEDEN VAZGEÇİLDİ?

Yılmaz, kaliteli eğitim için teknoloji ile çocukların buluşturulması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki dönemde, kodlama eğitimine de başladık. Kodlama eğitimini daha uygulamalı yapabilsinler diye tablet bilgisayar yerine klavyeli bilgisayarı evlatlarımıza dağıtmaya başlayacağız. Yasal değişiklikleri de yerine getirdik. 2011'de başlayıp bu ana kadar Fatih Projesi’nde aldığımız mesafenin çok daha fazlasını 1-2 yıl içerisinde alacağız. Meslek liselerimizi de ana okullarımızı da yine bu teknoloji ile buluşturacağız. Dolayısıyla Türkiye'deki her eğitim kurumunun mutlaka bilgi otoyollarına açılabilmesini sağlayacağız."

EĞİTİME AYRILAN BÜTCÇE 124 MİLYAR TL

Eğitime 2017 bütçesinde 124 milyar lira ayırdıklarını ifade eden Yılmaz, bütçede birinci sırada eğitim olduğunu belirtti. Yılmaz, Avrupa'da en fazla eğitime kaynak ayıran ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekerek şöyle dedi:

"Eğitime ne kadar kaynak ayırıyorsanız o kadar önem veriyorsunuz demektir. 'Eğitime çok önem veriyoruz ama kaynak yok'. O zaman eğitimde mesafe alabilmek mümkün mü? Çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkabilmek mümkün mü?"

DERSLİK BAŞINA ÖĞRENCİ SAYISI 24

Eğitimin altyapısını tamamlamadan kaliteli bir eğitimden bahsedilemeyeceğini aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

"Ben ilkokulda 70 kişilik sınıfta okudum. Herkes kendisini hatırlayabilir. Lisede yine 70 kişilik sınıflarda okudum. Soruyoruz, öğretmen bir sınıfa girdiğinde eğer sınıfta 70 kişi varsa, ders saati 40-50 dakika ise bir öğrencisine bir dakika ayırabilir mi? Ayıramazsa, öğrencisini tanıyamazsa, annesini babasını bilemezse, ilave bir talebin olduğunda, o talebin karşılanıp karşılanamayacağını öğretmen bilemezse, o öğrencisiyle hakkıyla ilgilenebilir mi? Dolayısıyla öğretmenin mutlaka öğrencisiyle ilgilenebilmesi için derslik başına düşen öğrenci sayısının makul seviyede olması lazım."

Yılmaz, derslik başına düşen öğrenci sayısının önce 36'ya, ardından 24'e düştüğünü belirtti. İkili eğitimi kaldırmak için 58 bin dersliğe gerek olduğunu söyleyen Yılmaz şöyle dedi: “Ama 45 bin dersliğimiz de inşa halinde. Ordu'da da 233 milyon liranın üzerinde eğitim yatırımımız devam ediyor."

İNGİLTERE’DEN FRANSA’DAN DAHA İYİYİZ

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin öğrenmen başına düşen öğrenci sayısı ile Kore'den, Japonya'dan, İngiltere'den, Fransa'dan ve birçok ülkeden daha iyi bir seviyeye geldiğine dikkati çekti.

Avrupa'nın, bu zor dönemde kamu görevlileri ve öğretmenlerin ücretinden kesinti yaptığının altını çizen Yılmaz şöyle dedi: "Türkiye dolar bazında iki katından daha fazla artış yaptı. Niçin? Öğretmenin sınıfa girdiğinde kafasında öğrenciden, dersten başka bir konu olmaması için. Bu yolda da epey bir mesafe aldık."

Kaliteli eğitim vermek adına müfredatın güncellenmesinin önemli olduğunu ifade eden Yılmaz şöyle dedi:

EN DEMOKRATİK MÜFREDATI YAPTIK

"Bilgi değişiyor. Her iki yılda bir bilginin yarısı belki gündemden düşüyor. Dolayısıyla eğitim canlı bir süreçtir. Bilim, bilgi, teknoloji değişir. Dolayısıyla sizin, kendi eğitiminizi değişen bilime, bilgiye, teknolojiye uygun şekilde mutlaka güncellemeniz lazım. Aksi halde zamanın gerisinde kalırsınız. Bu ülkeye yapılabilecek en kötü şey zamanın gerisinde kalmak, evlatlarınızı çağın ihtiyaçlarıyla buluşturamamaktır. 51 müfredatı bu ana kadar yapılmış... İddiayla söylüyorum en demokratik, en katılımcı müfredatı yaptık ve Türkiye'nin sahip olduğu bütün değerleri de hepsini de evlatlarımızın bilmesini, öğrenmesini istedik. Hiç bir değerimizi diğeriyle çatıştırmadık."

"Vardar Ovası" türküsünün müfredattan kaldırıldığına ilişkin haberler yayınlandığını anımsatan Yılmaz, türkünün var olmasına rağmen "yok" diye yazıldığını söyledi.

YABANCI DİL EĞİTİMİ YAYGINLAŞACAK

Yılmaz, 15 yaş üzeri okur yazar oranının yüzde 95'in üzerine çıktığına işaret ederek, kızların okullaşmasına da önem verdiklerini anlattı. Yabancı dil eğitimi konusunda önemli çalışmalar yürütüldüğüne dikkati çeken Yılmaz şöyle konuştu:

"Beşinci sınıfta Türkiye'de yaklaşık 620 okulda 130 bine yakın öğrencimize haftada 20 saate yakın İngilizce dersi vereceğiz. İnşallah buradan elde ettiğimiz neticelerle birlikte bu uygulamayı da tüm Türkiye'ye yaygınlaştıracağız."

GELİRDE İSVİÇRE, HOLLANDA’DAN DAHA İLERİYİZ

Yılmaz, İsviçre, İsveç ve Hollanda'nın milli gelirinin, daha önceden Türkiye'den ileri olduğunu anımsatarak, şimdi ise Türkiye'nin bu ülkelerden ileri olduğunu söyledi. Türkiye'de petrol, doğalgaz, elmas madeni bulunmamasına rağmen ne değişti de bu ülkelerin önüne geçildi sorusunu yönelten Yılmaz şöyle yanıt verdi: "Tek unsur var, beşeri sermaye. Beşeri sermayeniz nitelikli olursa, iyi eğitilmiş olursa ülkeniz için güçtür, ülkenizi 21'inci yüzyılın gerektirdiği seviyeye ulaştırır."

 

15-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş