Arama sonuçları

CHP'li Karabıyık: Gençler bu haberden olumsuz etkilendi

CHP'li Karabıyık: Gençler bu haberden olumsuz etkilendi

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Türkiye ile Katar arasında imzalanan ve Katarlı gençlerin sınavsız şekilde Türkiye'de tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabilmesinin önünü açan "Askeri Sağlık Alanı'nda Eğitim ve İşbirliği" protokolü ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

CHP’li vekilin açıklamaları şöyle:

“Türkiye ile Katar arasında imzalanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan "Askeri Sağlık Alanı'nda Eğitim ve İşbirliği" protokolüne göre, Katarlı gençler, herhangi bir sınava tabi olmaksızın Türkiye'de tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabilecek. 

"KATAR VATANDAŞLARI İÇİN İMTİYAZA MI DÖNÜŞTÜRÜLECEK"

Bu durum, şu an için Milli Savunma Bakanlığı’nın Milletlerarası bir çerçeve andlaşması ile gündeme getirilmiş görünse de; bu işbirliği protokolünün çerçevesi sadece askeri öğrenci yetiştirme kapsamında mı olacak, yoksa süreç içinde tüm Katar vatandaşları için bir imtiyaza mı dönüştürülecek bu da bilinmiyor.

"YÖK İŞİN İÇİNE DAHİL EDİLECEK Mİ"

Ayrıca, uygulama aşamasında YÖK işin içine dahil edilecek mi bu da henüz belli değil. 

Bu öğrencilerin diplomalarının Türkiye’de mesleklerini icra etmek için geçerli olup olmayacağı, şimdi değilse dahi ileride böyle bir anlaşma yapılıp yapılmayacağı ise bir diğer soru işareti. 

Bu konu basına yansıdıktan sonra, öğrenciler ve veliler arasında büyük bir merak ve rahatsızlık konusu oldu. 

"GENÇLER OLUMSUZ ETKİLENDİ"

2 milyonu aşkın öğrenci, salgın şartlarında zor geçen bir sürecin ardından, üniversiteye girmek ve hayallerine ulaşmak için, bu haftasonu gerçekleşecek YKS’de ter dökecekler. 

Bugün basına yansıyan bu haber, gençlerin motivasyonu üzerinde de olumsuz bir etkiye neden oldu.”

 

25-06-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş