Arama sonuçları

‘Çocuk imamlar’ görevde!

‘Çocuk imamlar’ görevde!

‘Çocuk imamlar’ görevde! Diyanet İşleri Başkanlığı’nın küçük yaştaki çocuklara yönelik projelerine bir yenisi daha eklendi. Diyarbakır Yenişehir’de ilçe müftülüğü tarafından başlatılan proje ile küçük yaştaki çocuklar ‘imam’ olarak yaşıtlarına namaz kıldırdı. Yenişehir İlçe Müftülüğü’nün, “Çocuk Cemaate Çocuk İmam” adını verdiği projenin amacı, “Çocuklara camiyi ve namazı sevdirmek” olarak açıklandı.

Ülke genelindeki 5 bin 4-6 Yaş Kuran Kursu’nda çocuklara dini eğitim veren ve ‘Cami-Çocuk’ projeleriyle küçük yaştaki çocukları hedefine alan Diyanet, benzer bir projeye daha imza attı. Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Yenişehir İlçe Müftülüğü, ‘Çocuk Cemaate Çocuk İmam’ projesinin iki yıldır devam ettiğini açıkladı.

‘ÇOCUK İMAMLAR’ GÖREVDE!

MEB’in yaygın eğitime yönelik belirlediği, ‘Beş yaşını doldurmuş olmak’ şartına karşın 4-6 yaş Kuran kurslarında çocuklara dini eğitim veren Diyanet’in son projesi çerçevesinde çocuklara imam kıyafeti giydirildi. Diyarbakır Yenişehir’de uygulanan projenin hedefinin çocuklara camiyi ve namazı sevdirmek olduğunu söyleyen İlçe Müftüsü Dilmaç, şöyle dedi:  “Çocukları camiye çekmek için Yenişehir Müftülüğü olarak bu konuya özen gösteriyoruz. Çünkü çocuklarımız geleceğimizdir ve geleceğimizin heba olmasına gönlümüz el vermiyor. Bunun için bütün camilerimizde ve kurslarımızda hem kızlarımıza hem erkek çocuklarımıza personelimiz tarafından namazın önemi ile anlamı anlatılmakta ve cemaatle namaz kılarak bu ibadeti onlara sevdirmeye çalışıyoruz.”

VATANDAŞLARIMIZIN ÇOCUKLARINA NAMAZ

Uygulamanın, ‘eğitim amaçlı’ yapıldığını belirten Dilmaç, çocukların imamlar ve Kuran kursu öğreticileri eşliğinde, ‘Diyanet mevzuatına göre’ namaz öğrendiğini ifade etti. Çocuklara namazı öğretirken oyunlar da oynatıldığını anlatan Dilmaç, “Temel olan eğitim. ‘Çocuğuma namaz öğret, Kuran öğret’ diyen vatandaşlarımızın çocuklarına namaz öğretiyoruz” diye konuştu.

KİMLER İMAMLIK YAPABİLİR?

Diyanet’in resmi internet sitesi üzerinden sorulan, “Kimler imamlık yapabilir?” sorusa, “İmamlık yapacak kişinin, imamet ehliyetine sahip yani dini bilgisi yeterli, Kuran’ı güzel okuyan, akıl sağlığı yerinde, buluğa ermiş ergen birisi olması gerekir” yanıtı veriliyor.

Fotoğraf: Birgün

01-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş