Arama sonuçları

Din zorunlu matematik seçmeli

Din zorunlu matematik seçmeli

Din zorunlu matematik seçmeli. Liselerdeki yeni eğitim modelinde zorunlu dersler Türk Dili ve Edebiyatı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olacak. 12’nci sınıfta bunların arasına TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi de ekleniyor.

Bunun dışındaki dersler için seçmeli olarak alınacak. Yine sistemde öğrenciler yeterlilik sertifikaları alabilecek. Bu sertifikaları da isterlerse uzaktan eğitim yoluyla akredite edilmiş kurumlardan isterlerse yüz yüze isterlerse uzaktan öğretimle alabilecekler. Öğrencilerin spor çalışmaları da akredite edilecek. Halk Eğitim Merkezi’nde aldığı bir kurs da öğrencinin seçmeli dersleriyle ilişkilendirilebilir.

 

DİN ZORUNLU MATEMATİK SEÇMELİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı yeni lise müfredatında birçok ders seçmeli hale geliyor. Buna karşılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi tüm sınıflar için zorunlu olan ders. Yeni tüm öğrenciler için zorunlu bir başka ders ise Türk Dili ve Edebiyatı. 12’nci sınıfta TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi de zorunlu ders olarak ekleniyor. Bunun dışındaki tüm dersler matematik ve fen bilimleri ise seçmeli yani isteğe bağlı olarak seçilecek.

 

YENİ DERS SAATLERİ NE OLDU?

Bu sistemde

9. sınıfta ortak ders sayısı 15-16’dan 8’e

10 sınıfta 15-16’dan 10’a

11’nci sınıfta 12-15’ten 10’a

12’nci sınıfta 12-15’ten 7’ye düştü.

HANGİ DERSLER VAR?

9. sınıfta beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar, müzik, sağlık bilgisi, trafik kültürü mecburi ders olmaktan çıktı. Ayrıca fizik, kimya, biyoloji dersleri yerine birinci dönemde doğa bilimleri deneyimi, ikinci dönemde doğada enerji ve enerji dönüşümleri geldi. Tarih ve coğrafya derslerinin yerini ise, birinci dönemde sosyal bilimler deneyimi, ikinci dönemde sosyal bilim çalışmaları aldı. Ortak dersler; Türk dili ve edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil 1, matematik uygulamaları 1, doğa bilimleri deneyimi ve sosyal bilimler deneyimi olarak sıralandı.

20-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş