Arama sonuçları

Doğa Koleji açıklaması yine ertelendi

Doğa Koleji açıklaması yine ertelendi

Doğa Koleji açıklaması yine ertelendi. Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre, Doğa Koleji’nde aylardır devam eden krizden en çok etkilenenlerin başında 2020’de sınava girecek öğrenciler geliyor. Kimi okullarda öğretmenler bir süredir derse girmiyor, kimisinde girse de verimli ders yapılamıyor. Veliler, bu süreçten çocuklarının hem akademik hem de psikolojik olarak olumsuz etkilendiğini belirterek “Simitçiyi kurtaran devlet, neden 100 bin ailenin derdine derman olmuyor, anlamış değiliz” dedi. 

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan da “Sınava girecek öğrencilerimizin hem akademik hem de psikolojik mağduriyetlerinden MEB sorumludur” diyerek bakanlıktan “acil yol haritası” açıklamasını istedi. 

ACİL ÇÖZÜM BEKLENİYOR

Doğa Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Saçaklıoğlu’nun, okulun devir işlemiyle ilgili dün yapacağı duyurulan açıklama yine ertelendi. Veliler, öğretmenler ve öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan acil çözüm bekliyor. 

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, bakanlığın Doğa Okulları ile ilgili yaptığı açıklamayı “Bir söz söylememe, çözüm üretmeme hali” olarak nitelendirerek “MEB’in ücretlerini alamayan öğretmenlere mahkeme yolunu göstermesi, öğrencilere de resmi veya başka özel okullara nakil yolunu işaret etmesi aslında sorumluluğunu inkâr etmesidir. MEB tüm öğretmenlerin, eğitim ve bilim emekçilerinin ve öğrencilerimizin sorunlarının çözümü açısından acilen bir yol haritası açıklamalı ve eğitimde özelleştirme politikalarına son vermelidir” diye konuştu. 

KAMUSAL EĞİTİM VAZGEÇİLMEZ 

Doğa Koleji’nde yaşananların kamusal eğitimin vazgeçilmezliğini bir kez daha ortaya çıkardığına dikkat çeken Aydoğan şöyle devam etti: “Okul, doğası ve işlevi gereği ticari işletme olamaz, olmamalı. İktidarın eğitimi piyasalaştırma politikasının sonucunda 1.5 milyona yakın öğrencimiz örgün eğitim dışına çıkarılmış, 1 milyon 440 bin 577 öğrenci ise özel okullara mecbur bırakılmış. 4+4+4 yasasından sonra özel ilkokul+ortaokul sayısı yüzde 375, öğrenci sayısı 95, özel lise sayısı 340, öğrenci sayısı yüzde 400 artmıştır. 

Kamu okullarına, öğrencilerimize, eğitim ve bilim emekçilerine ayrılmayan bütçe, kaynaklar özel okullara aktarılmış ve aktarılmaya devam etmektedir. Yalnızca 2019’un ilk 6 ayında özel okullara 2.5 milyar TL’ nin üzerinde bütçe aktarılmıştır. İktidar ve MEB anayasada net bir şekilde yer alan kamusal eğitim sorumluluğunu sermayeye teslim etmeye devam etmektedir.”

17-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş