Arama sonuçları

Doğa Koleji’nin yeni sahibi bugün belli oluyor

Doğa Koleji’nin yeni sahibi bugün belli oluyor

Doğa Koleji’nin yeni sahibi bugün belli oluyor. Son günlerde başta öğretmenlere maaşlarını ödeyemediği için gündeme gelen Doğa Koleji'nin satışı ile ilgili süreçte artık son aşamaya gelindi. Doğa Koleji’nin yeni sahibi bugün belli olacak. Doğa Koleji’nin 51 ilde 129 kampusu toplam 411 okulu bulunuyor. Bu 129 kampusun ise 50’si franchise. Öğrenci sayısı ise yaklaşık 70 bin civarında. Öğretmenler dahil çalışanların sayısı ise yaklaşık 13 bin.  

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kamuoyuna yansıyan sorunların kurucu işletmeye ait 15 ildeki 214 okulda yaşandığını açıklamıştı.

DOĞA KOLEJİ'NİN YENİ SAHİBİ BUGÜN BELLİ OLUYOR

Dün ise Doğa Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Saçaklıoğlu satış ile ilgili yaptığı açıklama yaptı. Bu açıklamada şöyle dedi: "Doğa Koleji’nin devri ile ilgili yürütülen görüşmeler bugün itibariyla son aşamaya geldi. Detaylı bilgilendirme, 14 Aralık 2019 Cumartesi günü yapılacaktır. Yeni sürecin Doğa ailesine hayırlı olmasını diliyorum.”

NELER OLMUŞTU?

Doğa Koleji’nin Can Holding’e satılacağı belirtilmiş. Ancak Bilgi Üniversitesi’ni satın almasıyla gündeme gelen Holding, iki taraf arasındaki görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını açıklamıştı. Bu arada Nişantaşı Üniversitesi’nin de kurumu satın alacağı yönünde haberler gündeme geldi. Bu üniversitenin kurucusu Levent Uysal’ın ise Doğa Koleji’ni Metal Yapı’ya satan Fethi Şimşek ile iş ilişkisi olduğu, Doğa Koleji’nin KKTC’deki Kıbrıs şubelerinin sahibi olduğu, üniversitenin kuruluşunda Mütevelli Heyeti için de Şimşek’in yer aldığı belirtilerek, iki ismin birlikte hareket ettikleri de dile getirilmişti.

Habertürk’ün haberine göre ise Uysal’ın bir dönem birlikte yatırım yaptığı kardeşi Biltes Eğitim Kurumları kurucusu Can Uysal, instegram hesabından koleji satın almadıklarını açıkladı.

Doğa Koleji’nin toplam borcunun ise 1.1 milyar lirayı bulduğu belirtiliyor. Bu borcun büyük bölümünü ise vergi ve SGK prim borçları oluşturuyor.

MEB NE AÇIKLAMA YAPMIŞTI?

 

Kamuoyunun gündemine gelmesinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Doğa Koleji ile açıklama yapmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),  Doğa Koleji ile ilgili kamuoyuna yansıyan tüm gelişmelerin yakından takip edildiği ve inceleme/ soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Bakanlık okulun kapanması durumunda ise öğrencilerin eğitim öğretim süreçlerinin aksamadan devamı için il milli eğitim müdürlüklerince gerekli tedbirlerin alındığı kaydederek, velilerin talepleri doğrultusunda öğrencilerin resmi veya özel okullara nakledildiği ve olası mağduriyetlerin önlendiği belirtildi.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI

Açıklamada, özel okullardaki personel ve öğrenci haklarının ilgili kanunlarla korunduğunu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Özel okullarda görev yapan bir personelin ücretinin tam ve zamanında ödenmemesi veya sigorta primlerinin yatırılmaması gibi hususlar hakkında işverene uygulanacak idari yaptırımlar ilgili kanunlarda açıkça düzenlendiği gibi görev yapan personelin karşılanmayan özlük haklarını dava yoluyla ilgili okulun kurucusundan talep etme hakları da bulunmaktadır. Bir özel öğretim kurumuna devam ederken kurumdan ayrılan öğrencilere daha önce ödenen ücretlerin ne şekilde iade edileceği hususu Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde düzenlenmiştir. Bakanlığımız, söz konusu özel öğretim kurumunda yaşanan finansal sorunun yol açtığı sıkıntıları ilgili kanun ve yönetmeliklerin verdiği imkan ve yetkiler dahilinde çözmek için gerekli her türlü tedbiri almaktadır. Eğitim öğretim sürecinin aksamaması için tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınmıştır. Olası bir durumda öğrencilerimizin resmi veya özel okullara nakillerinin gerçekleştirilebilmesi için tüm planlamalar yapılmıştır."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yaptığı açıklamada gereken önlemlerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınacağını dile getirmişti. Kalın, şöyle demişti:

“Ben Doğa Koleji'nin finansal durumu, satışı ile ilgili şu anda bir öngörüde bulunamam, bu doğru olmaz. Nasıl bir formül üretirler, kim alır, kim satar? Onu bilemiyorum ama öğrencilerin mağdur olmaması için Milli Eğitim Bakanlığının bu konuyu çok yakından takip ettiğini, Bakanımızın da bizzat konuya vakıf olduğunu ifade edebilirim. Yani umarız bu süreçten, bu darboğazdan çıkarlar, bir şekilde bu mali sorunlarını çözerler ve çocuklarımız, öğrencilerimiz, velilerimiz mağdur olmaz.”

14-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş