Arama sonuçları

Ek yerleştirme: 280 bin kontenjan boş, 151 bin öğrenci kayıttan vazgeçti

Ek yerleştirme: 280 bin kontenjan boş, 151 bin öğrenci kayıttan vazgeçti

YKS ek yerleştirme: 280 bin kontenjan boş, 151 bin öğrenci kayıttan vazgeçti. Yükseköğretim kurumları YKS ek yerleştirmeye rekor boş kontenjan ile gidiyor. Üniversitelerde boş kontenjan 280 bini aştı. Yerleştiği halde kayıt yaptırmayanların sayısı da 151 bini buldu.

YKS ek yerleştirme kılavuzu yayımlandı. Fakat sayısal veriler açıklanmadı. ÖSYM’nin yayımladığı tablolar üzerinden yaptığımız hesaplama ise kayıttan vazgeçen öğrenci sayısının rekor kırdığını ve boş kontenjanlarda 280 binin aşıldığını gösteriyor.

 

YKS EK YERLEŞTİRME: 280 BİN KONTENJAN BOŞ, 151 BİN ÖĞRENCİ KAYITTAN VAZGEÇTİ

YKS ilk yerleştirme sonuçlarında boş kontenjan 128 bin 508 olmuştu. Bu kontenjanların 89 bin 686’ı lisans, 38 bin 822’si ise ön lisans programlarında boş kalmıştı. Üniversite kayıtları ise geçtiğimiz 3-7 Eylül tarihleri arasında yapıldı

 

151 BİN ÖĞRENCİ KAYITTAN VAZGEÇTİ, NEDEN?

Bu öğrencilerden 151 bin 601’i kayıt yaptırmaktan vazgeçti. Bu öğrencilerin aralarında Türkiye'nin köklü üniversitelerinin de yer aldığı yükseköğretim kurumlarına gitmekten neden vazgeçtikleri de ayrı bir araştırma konusu olmalı. Kayıt yaptırmaktan vazgeçen 151 binden fazla öğrenci yükseköğretim kurumlarında boş kontenjanlara  rekor kırdırdı.

Aralarında ODTÜ, Boğaziçi, Galatasaray, İTÜ gibi Türkiye’nin en köklü üniversitelerinde bile kayıttan vazgeçen öğrenciler yüzünden boş kontenjanlar oluştu.

 

141 BİN LİSANS PROGRAMI BOŞ KALDI

Ek yerleştirme için lisans programlarında boş kontenjan sayısı 141 bin 41 oldu. Bu kontenjanların 104 bin 537’si devlet üniversitelerinde.  Vkıf üniversitelerinde 27 bin 761 bin, KKTC üniversitelerinde 8 bin 124, yabancı üniversitelerde 619 kontenjan boş.  

Ön lisans programlarında ise boş kontenjan 139 bin 68 oldu. Böylece lisans ve ön lisans programları dikkate alındığında da üniversitelerde boş kontenjan 280 bin 109.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİ ZOR YIL BEKLİYOR?

Vakıf üniversitelerinde boş kontenjan oranının bu kadar yüksek olması da onları zor bir yıl beklediğini gösteriyor.

 

BU ÜNİVERSİTELERDE BİLE VAZGEÇİLDİ

 

Aralarında mühendislikler, öğretmenlikler, siyaset, uluslararası ilişkiler, tıp, hukuk gibi programların da yer aldığı bölümlerde de boş kontenjan var. İşte bazı üniversitelerde boş kontenjanlar:

 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ: 46. Boş kontenjanlar arasında öğretmenlik programları, işletme, psikoloji, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, moleküler biyoloji ve genetik gibi bölümler var. Bu bölümler ilk yerleştirmede dolmasına rağmen kayıt yaptırmayanlar yüzünden ek yerleştirmeye boş kontenjanla giriyor.

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ: 69. Öğretmenlik, mühendislik gibi alanların da olduğu 69 boş kontenjanın 32’si ücretli programlar. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda ise 202 boş kontenjan var.

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ: 7. Aralarında felsefe, sosyoloji, siyaset bilimi gibi bölümler var.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ: 173. Boş kontenjanlar arasında tıp, mühendislikler ile öğretmenlikler bulunuyor.

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İTÜ): 69. Mühendisliklerin de yer aldığı boş kontenjanların 39’u çift diploma programları yani ücretli programlarda. KKTC yerleşkesinde ise boş kontenjan 116.

 

 

13-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş