Arama sonuçları

İmam hatipler ‘rol model’ olacak

İmam hatipler ‘rol model’ olacak

İmam hatipler ‘rol model’ olacak. 2023 Eğitim Vizyonu beklentileri karşılamaktan uzak kaldı. Vizyonda imam hatiplerin rol model olarak sunulması, cemaatlerden vazgeçilmemesi en büyük eleştiriler arasında yer alıyor. Müfredatın yenilenmemesi, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamalarının kaldırılmaması, öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama yapılmaması, cemaatlerle işbirliklerinin devam edilecek olması hayal kırıklığı yarattı. İkili eğitimin kaldırılması, okul öncesinin zorunlu olması gibi yıllardır söylenen ama bir türlü gerçekleşmeyen hedefler de yeterince heyecan uyandırmadı.

İMAM HATİPLER ‘ROL MODEL’ OLACAK

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, vizyon belgesinde yer alan en büyük olumsuzluğun imam hatipler için ‘’örnek model tanımlaması’’ olduğuna dikkat çekti. Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre Yıldırım şöyle diyor: “Bu, Fethullah Gülen’in FETÖ okulları için yapılan sürecin benzeridir. Neden örneğin Fen liseleri diğer ülkelere rol model olarak yayılmayacak? Sadece imam hatip modelini başka ülkelere yayma düşüncesi büyük bir hatadır, vizyon belgesini imha eder’’ dedi.

CEMAATLER İLE YOLA DEVAM

Yıldırım, belgede öncelikle bulunması gereken düzenmelerle ilgili şunları söyledi:

-Tek yanlı olarak hazırlanmış ve bilimsellikten uzak müfredatın kaldırılıp toplumsal uzlaşma ve tüm paydaşların katılımıyla hazırlanan yeni müfredat bekliyorduk. Olmadı.

-Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamasının kaldırılmasını bekliyorduk. Olmadı.

-117 bin öğretmen ihtiyacı olduğuna dair açıklama var. Ancak atama haberi gelmedi.

-Ek göstergenin tüm öğretmenler için 3600’e çıkarılmasını bekliyorduk. Bu da olmadı

-Vakıfların, cemaatlerin eğitim sisteminden dışlandığını, işbirliklerinin iptalini duymak istiyorduk. Olmadı.’

BAŞARISIZLIĞINA RAĞMEN 4+ 4+ 4 İLE DEVAM

Eğitimci Alaattin Dinçer de, belgeyi, yeni ve olumlu bazı noktaların bulunmasının yanı sıra başarısızlığı kanıtlanmış 4+ 4+ 4’lük modele devam edecek olmasını eleştirdi. Dinçer diğer eleştirileri de şöyle sıraladı: İşsiz öğretmenlerin sorunlarının nasıl çözüleceğine ilişkin yeni açılımların olmaması, dini vakıf ve derneklerle yapılan protokollerin iptaline yönelik yeni bir şey bulunmaması, müfredat ile ilgili eleştirilen konulara yönelik yeni bir açılım olmaması, önmmüzdeki üç yılda yapılacak öğretmen atama sayılarının bulunmaması.

İŞ DÜNYASI NE DEDİ?

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik vizyon belgesine ilişkin yaptığı açıklamada, “nitelikli ve kapsayıcı eğitim” hedefine yönelik ‘’olumlu bir başlangıç’’ olarak niteledi.

İMAM HATİPLER NASIL ROL MODEL OLACAK?

Vizyon belgesinde, imam hatiplerin model olmasına yönelik bölüm şöyle:
‘’Ciddi toplumsal değişimlerin tecrübe edildiği günümüzde yaşanan değer krizlerine ve belirsizliklere ülkemiz adına çözüm sunabilecek yapılar arasında imam hatip okulları yer almaktadır. İmam hatip okullarının milli bir model olarak başka ülkelere örnek olma potansiyeli artacaktır.’’

2023 EĞİTİM VİZYONU OLUMLU YÖNLERİ

Belgenin olumlu yönleri  şöyle:

-Okul öncesi zorunlu olacak

-Yöneticiler liyakatle atanacak

-İkili eğitime son verilecek (17 yıldır söyleniyor. Ankara ve İstanbul’da bile devam ediyor)

-Yeteneklere göre yönlendirme

-Meslek liselerine yeni programlar getirilmesi

-Tenefüsler uzayacak

27-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş