Arama sonuçları

İş dünyası Z kuşağına hazırlık yapıyor mu?

İş dünyası Z kuşağına hazırlık yapıyor mu?

İş dünyası Z kuşağına hazırlık yapıyor mu? Dijital Araştırmalar Merkezi Başkanı Gökhan Yücel, Amerikalı yatırım bankası Morgan Stanley'in yaptığı araştırmaya göre 2019'da dünya nüfusunun yüzde 32'sini Z kuşağının oluşturacağını söyledi. Yücel, "Şu an bu kuşağın çoğunluğu hala öğrenci olsa da 2020 yılına kadar dünya çapında iş gücünün yüzde 38'inde Z kuşağı yer alacak" dedi. 

Yücel, günümüzde kuşakların sırasıyla Geleneksel (Traditionalists), Bebek Patlaması (Baby Boomers), X kuşağı, Y kuşağı ve Z kuşağı olarak adlandırıldığını belirtti. Yücel, şöyle konuştu:

İŞ DÜNYASI Z KUŞAĞINA HAZIRLIK YAPIYOR MU?

"1925-1945 yılları arasında doğanlar geleneksel kuşağı, 1946-1964 yılları arasında doğanlar bebek patlaması kuşağını (Baby Boomers), 1965-1979 yılları arasında doğanlar X kuşağını, 1980 ile 2001 yılları arasında doğanlar Y kuşağını oluşturuyor. 2000 ile 2020 yılları arasında doğan ve doğacak olan nesil Z kuşağı olarak ifade ediliyor."

Yücel, Amerikalı yatırım bankası Morgan Stanley'in yaptığı araştırmaya göre Z kuşağının, 2019'da dünya nüfusunun yüzde 32'sini oluşturacağını anlattı. Yücel, şöyle dedi: "Bu kuşağın çoğunluğu hala öğrenci olsa da 2020 yılına kadar dünya çapında iş gücünün yüzde 38'inde Z kuşağı yer alacak. Bu durum akıllara 'ofiste Z kuşağına hazır mıyız?' sorunu getiriyor. Z kuşağı, iyi bir çalışma ofisini yüksek ücrete tercih ediyor. Z kuşağı maddi değil mekansal kaygıları daha çok taşıyor. Yani bu kuşağın çalışma koşulları onun konforunu sağladığı takdirde çok daha verimli çalışacak."

Z KUŞAĞINA UYANLAR REFAH İÇİNDE OLACAK

Yücel, araştırmaların, iş yerlerini Z kuşağına uygun hale dönüştürebilen ülkelerin, 2050'ler ve sonrasında daha refah içerisinde yaşayabileceğini gösterdiğini söyledi.  

AYNI ZAMANDA YAPAY ZEKA KUŞAĞI

Dijital Araştırmalar Merkezi'nde yapay zeka alanında araştırmalar yapıldığını anlatan Yücel, şunları anlattı: 

"Dünya Ekonomik Forum'unun Z kuşağının yapay zeka kuşağı olduğunu belirten raporuna göre, yapay zeka çocukların oyuncaklarına, araçlarına ve sınıflarına giderek daha fazla yerleşti. Ayrıca, her kullanıcının özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış eğitime ve çocuk gelişimine yeni bir yaklaşım getirdi."

Dünyadaki gelişmiş ülkelerin yapay zeka altyapısına yönelik yatırımlarının son yıllarda arttığına işaret eden Yücel, şöyle devam etti:

BU ÜLKELER ÖZEL BÜTÇELER AYIRIYOR

"Almanya, İsveç, Norveç gibi ülkeler kurum ve kuruluşlarını, yapay zeka altyapısına hazırlamak için özel bütçeler düzenliyor. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada bu hedef doğrultusunda 2025'e kadar yaklaşık 3 milyar Euro'luk ek kaynak ayrılacağını duyurdu.

Alman basınında da otomasyon ve yapay zekanın uygulanmasıyla 2025'e kadar yaklaşık 1 milyon 600 bin geleneksel iş yerinin kaybolacağını ancak dijitalleşme atağıyla Almanya'da 2 milyon 300 bin kadar da yeni iş yeri açılacağını ve Z kuşağına yeni istihdam sağlanacağına dair haberlere yer verildi."

22-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş