Arama sonuçları

Kabataş Erkek Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Kabataş Erkek Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Kabataş Erkek Lisesi nasıl öğrenci alacak? Türkiye'nin en yüksek puanla öğrenci alan okullarından bir diğeri de Kabataş Erkek Lisesi.

Kabataş Erkek Lisesi'nin temelini 1908'de Hasan Tahsin Bey yönetiminde kurulan ''Kabataş Mekteb­i İdadisi'' oluşturuyor.

276 öğrenci ile eğitim­ öğretime başlayan İdadi, 1913 yılında 12 sınıflı Sultaniye'ye dönüştürülerek ''Kabataş Mekteb­i Sultanisi'' ismini aldı.

1919 yılında yatılı kısmı açıldı. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte 1923-­1924 eğitim yılında ''Kabataş Erkek Lisesi''ne çevrildi. 1925 yılında ilköğretim, 1941 yılında ise ortaöğretim kısmı kapatıldı.

1992­- 1993 eğitim­ öğretim yılında Kabataş Erkek Lisesi’nde karma eğitim başladı, ''Yabancı Dil Ağırlıklı Türkçe Eğitimi/Süper Lise'' programına geçildi.

KABATAŞ ERKEK LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

1998-­ 1999 yıllarından itibaren ''Anadolu Lisesi'' statüsü aldı. 2014 yılında ise Proje Okul oldu. Yani okulun öğretmen ve yöneticileri sınavla değil, bakan oluru ile atanmaya başlandı.

Hazırlık sınıfına sahip 11 Anadolu lisesinden biri de Kabataş Erkek Lisesi. Lisede hem İngilizce hem Almanca sınıfları bulunuyor.

İşte Kabataş Erkek Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

KABATAŞ ERKEK LİSESİ'NE NASIL GİRİLİR?

Kabataş Erkek Lisesi’ne sınavla giriliyor. 2017’de TEOG puanıyla öğrenci alıyordu. Bu yıl ise öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile alacak.  Bu sınav Türkçe, Matematik, Fen, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak. Sınav sonucunda Merkezi Sınav Puanı (MSP) açıklanacak. Öğrenciler liseye bu puana göre yerleştirilecek.

LGS PUANI NASIL HESAPLANACAK?

LGS puanı hesaplanırken 6 dersten yapılan sınavın sonuçları dikkate alınacak. 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

OKUL NOTLARI ETKİLİ OLACAK MI?

Hayır. LGS puanı hesaplanırken yalnızca sınavın sonuçları dikkate alınacak. Bu sınav puanı hesaplamasında okul notlarının etkisi olmayacak.

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANACAK MI?

Evet. Kabataş Erkek Lisesi sınavla öğrenci alan okullar listesinde yer aldığı için bu yerleştirmeler de merkezi yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. Bunun için de tercih listesi hazırlayacaksınız, MEB bu listeye göre puan üstünlüğünü dikkate alarak okulun kontenjanı kadar öğrenci yerleştirecek.

KABATAŞ ERKEK LİSESİ’NE KIZ ÖĞRENCİ ALINIYOR MU?

Okulun ismi Erkek lisesi olarak geçiyor olsa da öğretim şekli karma yani kız ve erkek öğrenciler birlikte öğrenim görüyor. Yani kız öğrenci alınıyor.

HAZIRLIK SINIFI VAR MI?

Evet. Okulda hem İngilizce hem de Almanca sınıfları bulunuyor. Bu iki dilde birer yıl hazırlık sınıfı var. Öğretim de 1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıl sürüyor.

KABATAŞ ERKEK LİSESİ TABAN PUANI NEDİR?

Kabataş Erkek Lisesi İngilizce hazırlık sınıfının 2017 ilk yerleştirme puanı 497.6793 oldu. Almanca hazırlık sınıfı ise yine aynı yıl 497.5588 puandan öğrenci aldı. Ancak TEOG'a göre öğrenci almıştı ve bu puanının hesaplanmasında okul notlarının etkisi yüzde 30'du.

KABATAŞ ERKEK LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

Kabataş Erkek Lisesi'nin Almanca ve İngilizce hazırlık sınıflarının toplam kontenjanı 180. Sınavla öğrenci alan liseler listesinde toplam kontenjan veriliyor ancak geçmiş yıllarda da bu kontenjanın 120’si İngilizce, 60’ı da Almanca için ayrılıyordu. Bu yıl da aynı olacağını varsayabiliriz.

KABATAŞ ERKEK LİSESİ'NDE YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Kabataş Erkek Lisesi'nde pansiyon binası depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 2016’da restore ediliyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kabataş Erkek Lisesi’ni tercih edecek öğrencilerden kızlar okula 5 dakika uzaklıktaki Zübeyde Hanım Meslek Lisesi'nin pansiyonuna yerleştiriliyor. Erkek öğrenciler ise yine Üsküdar’da yani okulun karşı yakasındaki özel bir yurda yönlendiriliyor.

 

KABATAŞ ERKEK'TE YABANCI DİL EĞİTİMİ NASIL?

Kabataş Erkek Lisesi hazırlık sınıfı olan sayılı Anadolu liselerinden birisi. İngilizce ve Almanca hazırlık sınıfları var. Almanca okuyanlar ikinci dil olarak İngilizce, İngilizce okuyanlar da Almanca öğreniyor. Ayrıca Fransızca da seçmeli ders olarak öğretiliyor.

 

YABANCI ÖĞRETMEN VAR MI?

Okulda Almanca dersleri Alman öğretmenler veriyor.

KABATAŞ ERKEK LİSESİ DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Öğrencilerin B1 sınavının yanı sıra DSDII (C1) Almanca Dil Diploması alma hakkı da bulunuyor. Bu diploma da Alman üniversiteleri için dil yeterliliği belgesi anlamına geliyor.

KABATAŞ ERKEK ÜCRETLİ Mİ?

Hayır. Kabataş Erkek Lisesi bir devlet lisesi ve öğrenciler ücretsiz eğitim alıyor. Tüm okullar gibi Kabataş Erkek Lisesi de Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı bir okul.

OKULUN FİZİKİ OLANAKLARI NEDİR?

900 öğrencinin öğrenim gördüğü ve 60 öğretmenin bulunduğu okulda 30 derslik, 3 laboratuvar, bir spor salonu bulunuyor.

KABATAŞ ERKEK LİSESİ’NİN ÜNLÜ MEZUNLARI KİMDİR?

Mezunları arasında Prof. Dr. Hikmet Sami Türk,  Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Süleyman Seba, Adnan Kahveci, Cahit Berkay, Prof. Dr. Aydın Aybay, Prof. Dr. Rona Aybay, Sedat Üründül, Mete Uğur, Prof Dr. Özcan Köknel gibi isimler var.

 

10-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş