Arama sonuçları

Kızılay Akademi'nin tanıtımı İstanbul Üniversitesi'nde yapıldı

Kızılay Akademi'nin tanıtımı İstanbul Üniversitesi'nde yapıldı

İnsani çalışmalar alanında gerek duyulan farkındalığın artması ve bilginin yayılması için kurulan Kızılay Akademi'nin tanıtımı, İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) yapıldı.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, tüm işlerde ilmi perspektifte ölçülebilir sosyal içeriklerin olması gerektiğini belirtti.

BİLİMSEL PERSFEKTİFLE YÜRÜTÜYORUZ

Kınık, kurucularının çoğunun üniversite bünyesinden çıkan akademisyenler olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

"Kurucu büyüklerimizde hep şunu gördük. Faaliyetlerini yürütürken bunların yanına mutlaka bir bilimsel perspektif eklemişler ya da faaliyetlerini daha önceki aldıkları bilimsel disiplinle yapmışlar ve sonuçta karşımıza birinci sınıf işler çıkmış. Biz de onlara layık olabilmek için ve 153 yıllık cemiyetin, birikimini insanlığa sunabilmek için böyle bir kavramsallaştırma ile başladık. Bugün bu kavramsallaşmanın ete kemiğe bürünmüş mücessem kurumu ile karşınızdayız."

Kızılay Akademi'nin, afet, halk sağlığı ve insani yardım alanlarında bilgi üreten, bunu insanlığın hizmetine sunmayı hedefleyen bir kuruluş olmasını arzu ettiklerini ifade eden Kınık, şöyle devam etti:

"Kızılay olarak kendimizi, bütün birimlerimizle ve sahadaki görev alanlarımızla beraber akademiye bir laboratuvar olarak açıyoruz. İlgi duyan akademisyenler ve araştırmacılarımızı, bahsetmiş olduğumuz insani yardım, afet ve toplum sağlığı, 3 ana görev alanı ile ifade ettiğimiz, altında sayısız ve çok geniş görev alanında araştırma yapmaya sadece Kızılay'a değil, Kızılay aracılığıyla insani yardım sektörüne insanlığa fayda üretmeye ve bilimsel çalışmalar yapmaya davet ediyoruz."

"ÖĞRENME BEŞİKTEN MEZARA DEVAM EDEN BİR SÜREÇ"

Kınık, akademi ve Türk Kızılayın bir araya geldiğinde daha çerçeveli ve bilimsel projelerin kaynağını oluşturacağını söyledi.

Burayı bir cazibe alanı getirmeye gayret ettiklerini ifade eden Kınık, "Öğrenme beşikten mezara kadar devam eden bir süreç. Sistemlerin de aslında öğrenen ve kendi kendine yöneten sistemlere dönüşmesi için, bu süreci sistemleştirmek ve otomatize etmek gerekiyor. Bizler, Kızılay olarak böyle bir perspektifle bu yapıyı inşa ettik" değerlendirmesinde bulundu.

Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ise Kızılay Akademi'nin afet, halk sağlığı, insani yardım alanlarında bilgi üretmek ve ürettiği bilgiyi insanlığın hizmetine sunmak için kurulan araştırma, eğitim ve yayın platformu olduğuna değindi.

"EN GÖRÜNÜR NOKTA İNSANLIĞA HİZMET ETMEK"

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da Türk Kızılayın üniversitelerinden doğduğunu söyledi. Rektör Ak, konuşmasında şunları kaydetti:

"Kızılay nasıl ki bu üniversiteden doğmuşsa Kızılay Akademi de akademinin merkezinde kendi gelişimini takdim etmeyi tercih etti. "

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Ak ile Kınık, iş birliği protokolü imzaladı.

21-10-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş