Arama sonuçları

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden yemekhane protestosu

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden yemekhane protestosu

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden yemekhane protestosu. İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın, yemekhane hizmetlerinden kahvaltı öğününün kaldırılacağını ve iki öğün indirimli olarak sunulan yemekhane hizmetini bir güne düşürülmesini protesto etti.

Üniversitenin Beyazıt Kampüsü’nde bir araya gelen öğrenciler eylemde, “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Yemeğime dokunma”, “Yemek hakkımız engellenemez” sloganlarını attı. Nitelik ve ucuz yemek istediklerini vurgulayan öğrenciler adına basın metnini okuyan Helin Kaya, şu ifadeleri kullandı: “Öğrencilerin en temel ihtiyaçlarından biri olan gıda ihtiyacının karşılanması pratik olarak imkânsızlaştırıyor. Döneme başlarken gerçekleştirilmiş olan yemekhane zamları öğrencileri zor durumda bırakıyor. Ülkemizdeki fiyatların yükselmesiyle alım gücü iyice düşüyor. Öğrenciler artan hayat pahalılığıyla boğuşuyor. Hal böyleyken öğrenci aleyhine düzenlenen bu yemekhane tarifesi öğrencileri ekonomik bir darboğaza sürüklüyor.”

Eğitim haklarının engellendiğine dikkat çeken Kaya, “Kampüsler ve kütüphaneler sınav dönemlerinde dizi, film setlerine kiraya verilerek kâr amacı güdülmekte, öğrencilerin eğitim hakkı engellenmekte. Yetersiz kütüphaneler, sabunu ve peçetesi olmayan tuvaletlerin üstüne şimdi de kahvaltının kaldırılmasıyla tek öğün yemeğe mecbur ediliyoruz” dedi. Daha insani ve yaşanabilir koşullarda eğitim alabilmek için mücadele edeceklerinin altını çizen Kaya, bu işlemden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Üniversitesi 2 Ocak 2020'den üç öğün verilen indirimli yemek sayısının tek öğüne indirildiğini, öğrencilerin artık kahvaltı hizmeti alamayacağını, ikinci öğünün de fiyatının 18,50 lira olacağını açıklamıştı.

İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "02.01.2020 Perşembe gününden itibaren tüm yemekhanelerimizde kahvaltı hizmeti verilmeyecektir. 02.01.2020 tarihinden itibaren öğrencilerimizin indirimli yemek hakkı 1 öğünle devam edecektir. Gündüz öğrenim gören öğrencilerimiz “öğlen yemeklerinden”, akşam öğrenim gören öğrencilerimiz “akşam yemeklerinden” öğrenci ücreti üzerinden faydalanabilecektir” ifadeleri kullanılmıştı.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri artık tek bir öğünü 3.5 liradan yiyebilecek.

02-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş