Arama sonuçları

Kur artışı yurtdışı eğitimi nasıl etkiledi?

Kur artışı yurtdışı eğitimi nasıl etkiledi?

Yurtdışında tercih çalışma izni veren ve düşük bütçeli ülkeler oldu. Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik yurtdışı eğitim sektörünü de etkiledi. Birçok öğrenci yurtdışı dil eğitiminde tercihini yaşam giderlerinin daha az olduğu ve çalışma izinin alınabildiği Euro bölgelerinden yana kullanıyor. 2015 yılında 12 haftalık yurtdışı dil eğitimi ortalama 25 bin TL iken, bugünaynı dil eğitimi için yaklaşık 31 bin TL bütçe ayırmak gerekiyor.

DÖVİZ YURTDIŞI EĞİTİMİ NASIL ETKİLEDİ?

Eğitim ve kariyer hayatı için önemli bir adım olan yurtdışı eğitimleri döviz kurlarında yaşanan artıştan olumsuz yönde etkilendi. Döviz kurlarındaki hareketlilik yurtdışında eğitimde olan ve yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrencilerde tedirginlik yarattı. 

Endless Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Genel Müdürü Gökmen Özdemir, Yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrencilerin yurtdışı eğitiminde tercihini yaşam giderlerinin daha az olduğu, çalışma izinin alınabildiği Euro bölgelerinden yana kullandığını belirtti. Özdemir, “Bizler de öğrencilerimizi Malta, İrlanda gibi bütçesel olarak daha uygun bölgelere ya da eğitim sırasında çalışma izni alınabilen Kanada ve Avustralya gibi ülkelere yönlendiriyoruz” dedi.

KISA SÜRELİ YOĞUN KURSLARA YÖNELİYOR

Öğrencilerin yaşadıkları maddi kaygıların danışmanlık şirketlerini doğrudan etkilediğini belirten Gökmen Özdemir şunları söyledi: “Öğrencilerimiz için daha ekonomik programlar çıkartmaya çalışıyoruz. Uzun dönemli eğitimlere gitmek isteyen öğrencilerimizin eğitimlerini hafta bazına düşürüyoruz. Böylelikle konaklama ve yaşam masraflarını hafta bazında daha az ödemesini aynı zamanda da yoğun kurslarla kısa sürede daha çok eğitim almasını sağlıyoruz.” dedi.

25 BİN TL'DEN 31 BİN TL'YE ÇIKTI

Döviz artışının yurtdışındaki okulları da harekete geçirdiğini söyleyen Özdemir, birçok okulun çeşitli promosyonlar düzenleyerek, Türkiye marketine uygun indirimler sağladığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: ‘‘2015 yılında 12 haftalık bir eğitimde bir öğrencinin okul, konaklama, yaşam gideri ve uçak bilet toplamı TL bazında 25 binlerdeyken, şu anda 31 bin TL’ye kadar yükselmektedir. Eğitimciler olarak TL’nin bir an önce değer kazanmasını umuyoruz’’ dedi.

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Aslıhan Özenç de  kur artışının aileleri nasıl etkilediğini şöyle anlatıyor: 

"Kur değişimleri ve yurt dışı eğitim maliyetinin TL bazında artması öğrenci ve velileri, planlanan tarihi ertelemeye veya daha ekonomik tercihler yapmaya yönlendiriyor. Bu çerçevede daha ekonomik ülkeler, daha küçük şehirler, daha ucuz okullar, daha kısa programlar tercih edilebiliyor. Ayrıca, birçok kişi ödeme planlarında kolaylıkları sormaya başladı." 

İNDİRİM UYGULAMAYA BAŞLADILAR

Türkiye yurtdışı okullar için önemli pazar. Bu nedenle öğrenci kaybetmek istemiyorlar ve Türkiye'deki ekonomiyi dikkatle takip ederek, indirim uygulamaya başladılar. Yüzde 25 ile yüzde 50 arasında indirim yapanlar oluyor. Hatta şimdiye kadar hiç indirim uygulamasına gitmeyen okullar dahi belli oranlarda indirim yaptı. Öğrencilerin gidecekleri dönem içerisinde bu indirim ve promosyonları takip etmelerini özellikle öneririz." 

Özenç, 3 aylık bir program için eğitim, konaklama, cep harçlığı ve uçak biletini de içeren toplam maliyetin İngiltere'de 2 bin 750 ila 10 bin 892 pound, bu rakamın ABD'de 5 bin 210 ila 14 bin 835 dolar, Kanada'da 6 bin 675 ila 11 bin 205 Kanada doları, Avustralya'da ise 7 bin 640 ila 15 bin 540 Avustralya doları arasında değiştiğini söyledi. 

27-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş