Arama sonuçları

Lisede kodlama kampı: Siri notları tahmin edecek

Lisede kodlama kampı: Siri notları tahmin edecek

Lisede kodlama kampı: Siri notları tahmin edecek. Türkiye’nin lise seviyesindeki ilk kodlama kampı Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) tarafından düzenlendi. 10 gün boyunca günde 10 saat kodlama yapan liselilerin İzmir Amerikan Koleji’nin (ACI) kampusundaki kampına Facebook, Microsoft gibi dünya devlerinden uzmanların bazıları katıldı. Bazıları ise Silikon Vadisi’nden canlı yayınla bağlanarak deneyimlerini paylaştı.

LİSEDE KODLAMA KAMPI: SİRİ NOTLARI TAHMİN EDECEK

SEV’e bağlı Üsküdar Amerikan Lisesi (UAA), İzmir Amerikan Koleji (ACI), SEV Amerikan Koleji (SAC) ve Tarsus Amerikan Koleji’nden (TAC) bilişim teknolojilerine ilgi duyan 26 öğrenci, mySEV Bootcamp isimli yatılı kodlama kampı için bir araya geldi. 

Kampta öncelikle okul yönetim yazılımı üzerinde fikirler oluşturan öğrenciler, mevcut eksiklikleri ve problemleri tanımladı, fikirlerini projelendirdi. Geliştirme kısmıyla mySEV Bootcamp etkinliğini tamamladı.lar. Kamp süresince çeşitli sunum ve eğitimlere katılan öğrenciler, son üç gün ise kendi kullandıkları okul yönetim yazılımlarını kendileri geliştirdi.

YAPAY ZEKÂLI NOT TAHMİNİ

Öğrenciler yapay zekâ ile not ortalaması tahmini yapan robot, öğrencilerin “bugün yemekte ne var” gibi her türlü sorusuna cevap alabileceği “Ceylin “ adındaki sesli asistan, öğrencilerin tüm dilek ve önerilerini iletebileceği akıllı bir Feedbox  geliştirdiler. Geliştirdikleri projeleri kampın organizasyon komitesinde bulunan, genç girişimcilere destek olan TraAngels’in kurucularından TAC’76 mezunu Namık Kural’a sundular.

ÖĞRENCİLER, ÖĞRENCİLERİ SEÇTİ

Kampa katılacak öğrenciler de yine öğrenciler tarafından seçildi. Öğrencilerden oluşturulan bir düzenleme komitesi ile başvurular alındı. Başvurularda, öğrencilerden daha önceki çalışmalarını göstermeleri, ileride geliştirmeyi düşündükleri proje fikirleri soruldu. Gelen başvurular, adeta bir iş başvurusu gibi, yine öğrencilerden oluşan düzenleme komitesinde değerlendirilerek kampa katılacak 26 öğrenci seçildi.

SİLİKON VADİSİ’NDEN TAVSİYELER

Google, Facebook, Microsoft, Logo, Univera, UberCloud, CraftBase, ACM, Loki, PMI Turkey, Scrum.org, CraftBase, UberCloud gibi dünya devlerinde çalışmalarını sürdüren deneyimli uzmanlar da kodlama kampına destek verdiler. Bilişim dünyasında en üst seviyelerde çalışan uzmanların bir kısmı kampa gelerek konuşma yaparken bazıları da Silikon Vadisi’ndeki ofislerinden canlı yayın ile öğrencilere bu alanın içerisinden ipuçları verdiler.

 Sağlık ve Eğitim Vakfı Genel Müdürü Binnur Karademir, mySEV Cooding Bootcamp adı verilen kodlama kampının, Türkiye’de lise seviyesinde yapılan ilk kodlama kampı olduğuna dikkat çekti. Kodlama kamplarının (Coding Bootcamp), IT dünyasında son yıllarda giderek yaygınlaştığını belirten Karademir, şu bilgileri verdi:

“Bilişim çağının temel gereklerinden biri olan ve algoritmik düşüncenin kazandırılmasını sağlayan ‘kodlama’ artık hayatın her alanında karşımıza çıkıyor. Vakıf olarak biz de okullarımızda daha ilköğretim sıralarından itibaren bu alanda öğrencilerimize eğitim veriyoruz. Çalışmalarımızı bir adım daha ileriye taşıyarak lise düzeyindeki ilk kodlama kampını düzenlemeye karar verdik. Kodlamaya meraklı,  yazılım geliştirebilen, ileride meslek yaşamlarında bu alanda çalışmayı düşünen öğrencilerimiz, tatillerinin son günlerinde bu kadar yoğun bir çalışma temposu olan bir kampa büyük bir hevesle katıldılar.”

“SİZ KULLANACAKSINIZ, SİZ TASARLAYIN”

“Siz kullanacaksınız, siz tasarlayın demek istedik” diyen Karademir, şöyle devam etti:  “Sağlık ve Eğitim Vakfı’na bağlı dört lisemizdeki öğrencilerimizin kendi kullandıkları okul yönetim yazılımının ve mobil uygulamasının, yine öğrencilerimiz tarafından geliştirilmesi, onların fikirleri ile kullanıcı, öğrenci dostu olmasını arzu ettik. Öğrencilerimizi 6 şirkete ayırdık ve onlar da şu an dünya standardında yazılım geliştiren birer yazılım ekibi gibi çalıştılar. Çıkan projeleri geliştirerek okullarımızda kullanmayı hedefliyoruz.”

EĞİTİMLER DÜNYA DEVLERİNDEN

SEV tarafından düzenlenen mySEV Bootcamp şu isimler katıldı: CraftBase yazılım firmasından Lemi Orhan, PMI Turkey İzmir gönüllüsü Özge Ömürlü, Loki şirketinin CEO’su  Ahmet Polat, AI Labs kurucusu (CEO) Yusuf Sarıgöz, Google Cloud Developer Expert (GDE) İsmail Baskın, GDG Cloud Izmir yöneticisi, Mehmet Karaköse, Microsoft Kopenhag’da görev yapan İzmirli mühendis Gökhan Yılmaz, Facebook USA’da çalışan ACI mezunu Alperen Elçi, IRobot’ ta çalışmış ACI mezunu Bilgehan Sağlık,  Google’ da teknik program yöneticiliği yapmakta olan ACI mezunu Başar Akyelli, Silikon Vadisi’nde hayat bulmuş bir startup olan UberCloud’un kurucularından Burak Yenier ve mühendisi Fethican Coşkuner.

BOL BOL OKUYUN

Yazılım sektöründe iRobot da dahil robotikten finansa farklı firmalarda çalışan, şu an Veson Nautical da Software Engineer (yazılım mühendisi) olarak çalışan ACI 2013 mezunu Bilgehan Sağlık, gençlere şu tavsiyede bulundu: “Gelecekte bilişim alanında çalışmak istiyorsanız farklı deneyimler edinin. Neyle ilgili olduğu önemli değil, bol bol kitap okuyun. Sonuçta programlama, bir problemi çözmek için mantık yaratmaktır. İyi fikirlerin beklenmedik bir yerden gelebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca stres yapmayın; yazılım sektörü çok büyük ve yazılımcı açığı gittikçe büyüyen bir gerçeklik, bir iş bulmak neredeyse garanti.”

SADECE DERS İLE YETİNMEYİN

İzmir’deki kodlama kampına ABD’den canlı yayınla bağlanan Facebook USA’da çalışan ACI 2014 mezunu Alperen Elçi, bilişim teknolojilerine ilgi duyan, bu alandaki şirketlerde çalışmayı hedefleyen gençlere iki önemli tavsiyede bulundu:  “Birincisi, kendi kendinize becerilerinizi geliştirmenizi öneririm. Yazılım alanı, hem çok pratik ister hem de kendini sürekli günceller. Bu bakımdan, öğrencilerin ders ortamında öğreneceklerinden çok kendi başlarına proje yaparak, internetteki kaynaklardan yazılım dili, kütüphane, algoritma ve benzeri konuları öğrenmeleri önemli. İkinci olarak problem çözme becerilerini geliştirmeleri önemli. Problem çözme becerisini geliştirmek için öğrencilerin, kendi bilgi seviyelerini zorlayacak projeler üzerinde çalışmalarını tavsiye ederim. Algoritmik kodlama problemleri (örneğin HackerRank, CodeForces) de bu alanda gelişim için çok etkilidir.”

 

 

 

10-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş