Arama sonuçları

Yapay zeka derslerini müfredata alıyorlar

Yapay zeka derslerini müfredata alıyorlar

Yapay zeka derslerini müfredata alıyorlar. Tüm dünya yapay zeka ile ilgili çalışma yapıyor. Son olarak Almanya yapay zeka için 3 milyar Euro'luk yatarım yapacağını açıklarken, bir haber de Çin'den geldi. Çin'de pilot olarak okutulan "yapay zeka" dersleri gelecek yıldan itibaren okullarda seçmeli veya zorunlu ders olarak verilmeye başlanacak. 

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, gelecek yıl yapay zeka becerilerini kapsayan ders kitapları birçok okulda seçmeli ya da okulun temel müfredatının dersi olarak okutulacak.

YAPAY ZEKA DERSLERİNİ MÜFREDATA ALIYORLAR

İlk ve ortaokullar için 10 seri şeklinde hazırlanan kitapların 6'sı eğitime hazır hale getirilirken, bu kitaplarla öğrencilere bilgisayar becerileri, mühendislik, teknoloji yazarlığı gibi bilgilerin yanı sıra yapay zekaya yönelik sistematik bilgiler verilecek.

YETİŞMİŞ ÖĞRETMEN YOK

Ayrıca, kitapların oluşturulmasında yardımcı olan Şıncın merkezli yapay zeka ve robotik çalışmalar şirketi UBTECH'in Başkan Yardımcısı Pang Cienşin, Çin hükümetinin yapay zeka eğitimine destek vermesine rağmen bu alanda hala yeterli yetişmiş öğretmen ve öğretim kaynağı olmaması ve okullardaki müfredat eksikliği gibi zorluklarla karşılaşıldığını belirtti.

PİLOT OKULLARDAN ÜLKE GENELİNE

Yapay zeka üzerine kitaplar halihazırda ülkenin finans kenti Şanghay'ın Ciading bölgesindeki bazı pilot okullarda okutuluyor.

Çin Devlet Konseyi geçen yıl temmuz ayında yayınladığı 3 adımdan oluşan yol haritası ile 2030'a kadar ülkede sivil alanlardan askeriyeye, yapay zeka sektörünün 150 milyar dolar değerine ulaşmasını planladıklarını duyurmuştu. Geçen yıl yapay zeka sektörünün değeri 28 milyar dolara çıkmıştı.

21-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş