Arama sonuçları

Lübnanlı 5 yaşındaki Sıla, sosyal medya üzerinden Araplara Türkçe öğretiyor

Lübnanlı 5 yaşındaki Sıla, sosyal medya üzerinden Araplara Türkçe öğretiyor

Lübnanlı 5 yaşındaki Sıla Kurdi, Yunus Emre Enstitüsü'nün (YEE) çevrim içi kurslarında annesi Nadin Kurdi ile öğrendiği Türkçeyi şimdi sosyal medya üzerinden paylaştığı videolarla başkalarına öğretiyor.

Beyrut başta olmak üzere Lübnan'ın birçok bölgesinde 9 yılı aşkın süredir çeşitli kültürel etkinlikler yürüten YEE, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde başlattığı çevirim içi kurslarla binlerce kişiye Türkçe öğretmeye devam ediyor.

TÜRKÇEYİ ÖĞRETİYOR

Ülkenin güneyindeki Sayda kentinde yaşayan Fransızca Öğretmeni Nadin Kurdi, YEE'nin dijital ortamdaki kurslarına ilgi duyan binlerce Lübnanlıdan sadece biri.

Evinin her tarafını Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında çektiği fotoğraflar ve Türk bayraklarıyla donatan Kurdi, salgın sürecinde 5 yaşındaki kızı Sıla ile YEE'nin başlattığı çevrim içi kurslara katılarak Türkçe de öğrenmiş. 

SILA'NIN İSTİKLAL MARŞI'NI OKUDUĞU VİDEO DİKKATİ ÇEKİYOR

Türkçeye olan ilgisi ve başarısıyla annesini geride bırakan küçük Sıla, şimdi YouTube kanalında Araplara Türkçe öğretiyor. 

"Sila's Activities" adlı YouTube kanalında Sıla'nın Türk bayrağı önünde  İstiklal Marşı'nı okuduğu video dikkati çekiyor.

YOUTUBE KANALINA KISA SÜREDE BİNDEN FAZLA KİŞİ ABONE OLDU

YEE kursiyeri Kurdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk defa 10 yıl önce gittiği Türkiye'ye ilk günden itibaren kendisini çok yakın hissettiğini söyledi.

Açıklamalarının bu kısmını Türkçe yapan Kurdi, "Bu ülkenin dilini konuşamadığım için üzüldüm. Bu yüzden Lübnan'a döndüğümde Türkçe öğrenmek istedim ve kararımı verdim" dedi.

YEE Türkçe öğretmeni Kamil Kılıç ile 7 ay önce Türkçe öğrenmeye başladığını belirten Kurdi, kızı Sıla'nın da derslerde kendisine eşlik ettiğini anlattı.

Kurdi, kızı Sıla ile yaptıkları plan doğrultusunda her hafta renkler, sayılar ve sıfatlar gibi öğretici basit Türkçe videolar hazırlayarak bunları açtıkları YouTube kanalına yüklediklerini aktardı.

Kanala kısa sürede binden fazla kişinin abone olduğunu vurgulayan Kurdi, çevresinde de birçok insanın Türkçeye ilgi duymaya başladığını ifade etti.

SILA, TÜRKÇE ÖĞRETMENİYLE İLK DEFA YÜZ YÜZE GÖRÜŞTÜ

Türkçe öğretmeni Kılıç, YEE olarak Lübnan genelinde yaklaşık 7 aydır çevirim içi kurslar verdiklerini belirtti.

Kılıç, Nadin Kurdi ve kızı Sıla'nın da kendilerine müracaat ederek YEE'den Türkçe dil eğitimialmaya başladığını aktardı.

Lübnanlı anne ve kızın hazırladıkları Türkçe videoları YouTube kanalından paylaşmaya gayret ettiklerini kaydeden Kılıç, küçük öğrencisi Sıla'yı çok sevdiğini söyledi.

28-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş