Arama sonuçları

MEB onaylı kitap: Müzik haram, kadınlı filmler tehlikeli

MEB onaylı kitap: Müzik haram, kadınlı filmler tehlikeli

MEB onaylı kitap: Müzik haram, kadınlı filmler tehlikeli. BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberineg göre, Nakşibendi Tarikatı’na yakınlığıyla bilinen Server Yaşam Vakfı’nın, MEB izniyle okullarda düzenleyeceği bilgi yarışması için hazırlanan kitapta skandal ifadeler yer aldı. Yarışma kapsamında öğrencilere dağıtılan, “Edep Mektebi” kitabında müzik dinlemenin haram mı helal mi olduğu konusunda “Farklı görüşler” bulunduğu ifade edilirken kadını öne çıkaran filmler için de “kötü sonuçlar doğurur” denildi.

MEB ONAYLI KİTAP: MÜZİK HARAM, KADINLI FİLMLER TEHLİKELİ

İlkokuldan liseye kadar temel eğitimin her kademesindeki öğrencilere yönelik bilgi yarışması düzenlemek için MEB’den onay alan Server Yaşam Vakfı’nca hazırlanan yarışma kitabı, küçük yaştaki öğrencilerin beyninin nasıl yıkandığını bir kez daha gözler önüne serdi. Vakfın, ‘ahlak’ temasıyla düzenleyeceği yarışma için hazırlanan, ‘Edep Mektebi’ isimli kitapta, “Kadınların mahremleri dışındaki insanların yanına ya da dışarı çıkarken edep yerlerini kapatan kıyafet giymesi gerekmektedir” denildi.

Yarışmaya katılacak ortaokul öğrencileri için, aralarında Nakşibendi Tarikatı’na yakın olduğu bilinen öğrenci yurtlarının da yer aldığı birçok noktada dağıtılan, “Edep Mektebi” isimli kitap yakından incelendi. Kamuoyunda, ‘Hakyolcular’ olarak bilinen Nakşibendi Cemaati’nin Şeyhi Mahmut Esad Coşan’dan alıntılar içeren kitapta, “Giyinme ve İbadet Adabı” ile “Eğlencede Edep” konuları işlendi.

ELBİSE HELAL OLMALIDIR

Hakyolcular’ın yayınevinin bastığı kitapta, “Kadınların ve erkeklerin nasıl giyinmesi gerektiği” anlatıldı. MEB onayıyla, ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenecek yarışmanın kaynak kitabında, erkeklerin ipek kıyafet giymesinin yasaklandığı belirtildi. Kadınların başörtülerini omuzlarına kadar indirip, “Haram olan boyunlarını” örtmesi gerektiğinin kaydedildiği kitapta, “Elbisede aranacak şartlar” şöyle sıralandı:

  • Elbise avret yerlerini düzgünce örtmelidir. Çok dar ve şeffaf olmamalıdır.
  • Elbise helal olmalıdır. Mesela erkekler için ipek giymek haramdır.
  • Vücut hatlarını belli edecek kadar dar giyinmek de dinen uygun bir davranış değildi.

SPOR YAPARKEN TESETTÜR

Spor yaparken de kıyafet kurallarına uyulması gerektiği ifade edilen kitapta, kadınların eller ve yüz hariç vücudunun her tarafını örtmesi gerektiği öne sürüldü. Erkeklerin ise diz kapağının altını ve göbeğini göstermeden spor yapması gerektiği kaydedildi.

KADINI ÖNE ÇIKARAN FİLMLER

Kitapta, müziğin haram olduğunu ima eden ifadelere de yer verildi. Müziğin haram mı yoksa helal mi olduğu konusunda farklı görüşlerin olduğunu öne süren kitapta, “Müziğin sözlerinde haram olmamalı” ifadesi de yer aldı. “Helal olduğunu söyleyenler bile şu hassasiyetlere dikkat etmek gerektiğini belirtmektedirler: Müziğin sözlerinde Allah’a isyan ve küfür gibi şeyler olmamalıdır. Müziğin sözlerinde haram sözler olmamalı ve teşvik etmemelidir. Sözlü olmasa bile haramı çağrıştıran müzikler olmamalıdır” denildi. Kitabın, “Eğlencede Edep” bölümünde filmlere de değinildi. Kadınları ön plana çıkaran filmlerin, “Tehlikeli sonuçlar doğurduğu” iddia edildi.

‘AİLE İZNİYLE CİHAT’

Kitapta satır aralarında verilen mesajları da dikkat çekti. Cumhuriyet'ten Ozan Çepni ise, kitapta “Anne ve babaya karşı adap” başlığı altında “anne ve babanın izni olmadan cihada bile gidilmemesi gerektiği”nin belirtildiğinin altını çizdi. Eve sağ ayakla girilmesi ve “İhlas suresi okunması” da istendi. Akrabalık konusunda ise Nakşi şeyhi Coşan’ın “Kuzen Türkçe değil. Amcazade, dayızade kullanılabilir” önermesi yer aldı.

HAFTADA BİR ORUÇ

Sadece Ramazan ayında değil haftada bir gün oruç tutulması tavsiyesi yapılırken kitapta “Çocukların nasıl uyuyacağı” da anlatıldı. Kitapta “Sakın yüzükoyun yatmayın. Neden mi? Peygamber Efendimiz yüzükoyun yatan birine, ‘Kalk, bu yatış cehennem ehlinin yatışıdır’ buyurmuştur” denildi.

07-02-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş