Arama sonuçları

MEF Üniversitesi’nin ikinci kitabına önsöz Harvard profesöründen

MEF Üniversitesi’nin ikinci kitabına önsöz Harvard profesöründen

MEF Üniversitesi’nin ikinci kitabına önsöz Harvard profesöründen. Aktif Öğrenme yöntemi Flipped Learning ile kurulan MEF Üniversitesi’nin bu alandaki bilgi, birikim ve deneyimlerini anlattığı ikinci kitabı da çıktı. Kitabın önsözünü ise Harvard Üniversitesi’nin ünlü profesörü Eric Mazur yazdı. Kitap, Flipped Learning Küresel İnisiyatifi (FLGI) tarafından ABD’de yayımlandı.

MEF ÜNİVERSİTESİ’NİN İKİNCİ KİTABINA ÖNSÖZ HARVARD PROFESÖRÜNDEN

Yeni kuşağın algısına en uygun aktif öğrenme yöntemi olarak da bilinen Flipped Learning, dünyada ilk kez yükseköğretimde tüm programlarda uygulanarak, MEF Üniversitesi tarafından yaşama geçirildi.

MEF Üniversitesi’nin, bu konu ile ilgili tüm bilgi birikim ve deneyimini ikinci kez topladığı kitabı, Harvard’ın ünlü Profesörü Eric Mazur’un önsözü ile ABD’de yayımlandı.

“The New University Model: Scaling Flipped Learning in Higher Education’’ isimli kitap, FL Global Publishing tarafından basıldı ve ABD’de yayımlandı.

Kitabın yazarlığını MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve MEF Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Caroline Fell Kurban yaptı. Kitap MEF Eğitim Kurumları’nın Kurucusu Dr. İbrahim Arıkan’a adandı.

YENİ NESLİN ÖĞRENME YÖNTEMİ

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin yayımlanan ikinci kitap ile ilgili şunları söyledi:

‘‘Dünyada eğitim sektöründe son yıllarda, yeni nesle uygun, her öğrencinin algı ve anlama hızına göre dönüşen dijital interaktif kaynaklar ön plana çıkıyor. Yeni nesil, öğrenme sürecinde aktif olmak istiyor. Biz MEF Üniversitesi olarak biliyoruz ki, dünyada bugün önemli bir dönüşüm yaşanıyor. Dijital kaynakların da gelişmesine paralel olarak yüzyıllardır süre gelen eğitim-öğretim yöntemlerinin Y ve Z kuşakları için yaşaması gereken değişim var. Biz bu değişimi MEF’te yıllar önce başlattık ve başardık. Tüm bölümlerinde Aktif Öğrenme modeli Flipped Learning ile kurulan ilk üniversite olarak beş yıllık deneyimlerimizi paylaştığımız bu kitabımız gerek yeni üniversite kuruluşlarında gerekse de mevcutların dönüşümlerinde dikkate alınacak bir kaynak niteliğindedir. Bu anlamda ilk kitabımız İngiltere’nin prestijli yayımevi Emerald Publishing tarafından 2016 yılında ‘‘The Flipped Approach to Higher Education: Designing Universities for Today’s Knowledge Economies and Societies’’ ismi ile yayımlanmıştı.”

 

EĞİTİM ALANINDA KABUL GÖRÜYOR

 

MEF Üniversitesi’nin ikinci kitabının önsözü, Harvard Üniversitesi’nin ünlü profesörü, Flipped Learning’in yaratıcısı olarak da bilinen tanınmış fizikçi ve aynı zamanda eğitim pedagojisi ve eğitim teknolojileri alanında yaptığı yeniliklerle dünyada kabul görmüş Eric Mazur tarafından yazıldı.

 

YENİ ÜNİVERSİTE MODELİ ANLATILIYOR

 

Prof. Mazur kitabın önsözünde eğitim dünyasına şöyle seslendi:

“Bu kitapta MEF Üniversitesi Rektörü Muhammed Şahin ve Öğrenme ve Öğretme Uygulama Araştırma Merkezi Direktörü Caroline Fell Kurban bizlere temelinde Flipped Learning olan Yeni Üniversite Modelini sunuyor. Bu modelde üniversite eğitiminin çağın gerekliliklerine uygun şekilde nasıl tasarlanabileceğini tüm detayları ile bulabilirsiniz. Yazarların da altını çizdiği gibi sadece öğrenmenin dönüştürülmesi yeterli olmayacak, notlandırma, öğrenci motivasyonu, öğrenme alanları ve teknolojinin pedagoji ile desteklenmesi üzerine de dikkatlice düşünülmesi gerekecektir. Bu kitabı tüm yenilikçi eğitimciler ve yükseköğretim yöneticileri mutlaka okumalı.”

 

KONFERANSTA DA ANLATILDI

 

Northern Colorado’da bu yıl 5. kez gerçekleşen ve uluslararası çağrılı konuşmacı olarak FLGI dışında sadece dört konuk çağrılı konuşmacı olarak davet edildi: Bu konuklar, Harvard Profesörü Eric Mazur, birçok İngilizce öğrenme kitaplarının sahibi ve Stanford İngilizce Öğretmeni Robyn Brinks, MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve MEF Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Caroline Fell Kurban oldu.

Konferansta MEF’in ikinci kitabı olan ‘‘The New University Model: Scaling Flipped Learning In Higher Education’’ın tanıtımı da yapıldı. Konferansta MEF Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin kitabın isminin verildiği panelde Eric Mazur, Robyn Brinks, Caroline Fell Kurban ve FLGI Başkanı Jon Bergmann, FLGI’dan Errol St. Clair ile bir aradaydı.

Prof. Mazur panel sırasında tüm bölümlerinde Aktif Öğrenme yöntemi Flipped Learning uygulayarak kurulmuş olan MEF Üniversitesi’nin kurucu rektörü ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

ERIC MANZUR KİMDİR?

Harvard Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Uygulamalı Fizik Bölümü’nde Fizik Profesörü olarak çalışan ve Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde de Lisansüstü dersler veren Prof. Eric Mazur’un kendi geliştirdiği Akran Öğretimi Eğitim Metodu ve Temel Fizik alanında yayımladığı kitapları bulunmaktadır. Dünya çapında ilgi uyandıran kitapları Türkçe dahil birçok dile çevrilmiştir.

19-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş