Arama sonuçları

Meslek liselerine kalite güvence sistemi

Meslek liselerine kalite güvence sistemi

Meslek liselerine kalite güvence sistemi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleki ve teknik eğitim veren okulların tamamında, kurumsal kaliteyi izleme ve kurumları sürekli iyileştirme amacıyla kalite güvence sistemi kurdu. 

Bakanlık 2017-2018 eğitim-öğretim yılında öğrencisi bulunan 3 bin 469 mesleki ve teknik eğitim kurumunu  7 tema ve 70 gösterge üzerinden kurumsal değerlendirdi.

MESLEK LİSELERİNE KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ

Değerlendirmede okulun eğitim-öğretim ortamı ve alt yapısı, okulda eğitim alan öğrencilerin başarı, devam ve disiplin durumları, okul tarafından yürütülen rehberlik çalışmaları, okulun proje ve okul-sektör işbirliği çalışmaları, okul tarafından gerçekleştirilen sosyal etkinlik çalışmaları, okul sağlığı çalışmaları ve okul yönetimi gibi temalar dikkate alındı. 

2017-2018 eğitim-öğretim yılına ait mesleki ve teknik eğitimi veren kurumların değerlendirme raporunun bu ay yayımlanması planlanıyor.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Mesleki ve teknik eğitim veren okullarımızın tamamı için kalite güvence sistemi kuruyoruz" dedi.

HER OKUL KENDİ RAPORUNU HESAPLAYACAK

Özer, bu çerçevede, öncelikle her bir okulun kendi öz değerlendirme raporunu hazırlayacağını belirtti. Özer, raporun kanıta dayalı bir şekilde, her okulun kendi imkanları ve belirlenen temalarda hedeflerini, hedeflerine ulaşma süreçlerini, bu süreçleri nasıl iyileştireceklerini ve hedefler doğrultusunda yaptıklarını içereceğini bildirdi. 

DIŞ DEĞERLENDİRMELER DE OLACAK

Okulların yıllık öz değerlendirme raporları çerçevesinde belli aralıklarla kurumsal dış değerlendirmeye tabi tutulacağını belirten Özer, şunları kaydetti:

"Burada öncelikli amacımız, okullarımızda kalite kültürünü geliştirmek ve böylece kalitelerini sürekli iyileştirmeleri için onlara destek vermektir. Belirli periyotlarla kurumsal dış değerlendirmeye yönelik raporlar yayımlayacağız ve raporlarla başarılı okullarımızın görünürlüğünü artıracağız. İyi uygulama örneklerinin tüm okullarımıza yaygınlaştırılması ile ilgili de çalışmalar yapacağız."

05-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş