Arama sonuçları

Öğrenci istediği okulda ‘hazırlık kursu’na gidebilecek

Öğrenci istediği okulda ‘hazırlık kursu’na gidebilecek

Öğrenci istediği okulda ‘hazırlık kursu’na gidebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıklayacağı düzenlemeye göre öğrenciler eğer kontenjan varsa istedikleri bir okuldaki ‘hazırlık ve destek’ kurslarına gidebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) geçtiğimiz 28 Ocak’ta yayımladığı açıklamaya göre temel liseler ile birlikte üniversiteye hazırlık yani özel öğretim kursları da kapanacak. MEB, açıklamasına göre örgün eğitimdeki öğrenciler okullarında, mezunlar ise halk eğitim merkezlerindeki ücretsiz destekleme kurslarına gidecekti. Bu açıklamanın ardından da tartışmalar başlamıştı. Bu arada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da yaptığı açıklamada okullardaki bu kurslarda özel öğretim kursları öğretmenlerinden de yararlanılacağını dile getirmişti.

ÖĞRENCİ İSTEDİĞİ OKULDA ‘HAZIRLIK KURSU’NA GİDEBİLECEK

İşte MEB, okullarda ve halk eğitim merkezlerinde açılacak bu kurslarla ilgili düzenleme yapıyor. Hürriyet’ten Esra Ülkar’ın haberine göre kurslarla ilgili hazırlanan içerik ise bu ayın sonunda açıklanacak. Bu düzenlemeye göre bir öğrenci eğer kontenjan varsa, istediği okuldaki destekleme kursuna gidebilecek. Gitmek istediği kurs için tercih yapacak, ilçelerde kurulacak komisyonlar planlamayı gerçekleştirecek. Örneğin, matematik kursu almak isteyen bir öğrenci hangi okulda bu kurs açıldıysa onu tercih edebilecek.

MİLLET KIRAATHANELERİNDE REHBER ÖĞRETMENLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da önceki gün yaptığı açıklamada, millet kıraathanelerinde rehber öğretmenlerin görev alabileceğini söyledi. Alınan bilgiye göre öğretmenler, yaş gruplarına göre buralarda öğrencilere rehberlik edecek.

KURSLARDA NASIL UYGULAMA VAR?

Mevcut uygulamada devlet okulları, ortaokul ve lise öğrencilerini sınavlara hazırlamak, derslerine yardımcı olmak, bilgi eksikliklerini gidermek için kurs açabiliyor. Hafta içi ders saatleri dışında ve cumartesi günleri düzenlenen kurslara, başka liselerde ve açık öğretimde okuyan öğrenciler de başvurabiliyor. Kendi öğretmenleriyle kurs vermeyi düşünen liseler, ihtiyaç durumunda dışarıdan da ücretli öğretmen takviyesi yapabiliyor. Ortaokulların 5, 6 ve 7’nci sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık 12 saate kadar; 8’inci sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar kurs alabiliyor. 10 öğrencinin başvurduğu her dersten kurs açılabiliyor. Bir öğrenci okulunda istediği dersten kurs yoksa, yakındaki başka bir okula da başvuru yapabiliyor.

 

15-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş