Arama sonuçları

Öğretmenlik Meslek Kanunu: Eğitimcilere 'fikirleri' sorulmadı

Öğretmenlik Meslek Kanunu: Eğitimcilere 'fikirleri' sorulmadı

Bazı maddeleri Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda (ÖMK) değişikliklere gidilecek. Cumhuriyet’ten Taylan Gülkanat’ın haberine göre, bazı maddeleri Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda (ÖMK) değişikliklere gidilecek. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in "Mayıs ayı içerisinde kanunlaşmasını bekliyoruz" sözleriyle duyurduğu ÖMK'de yapılacak düzenlemelerin bu hafta TBMM'ye gelmesi bekleniyor.

EĞİTİMCİLERİN FİKRİ ALINMADI

Konuyla ilgili olarak eğitimciler, ÖMK'de yapılacak olan düzenlemelerde kendilerinden fikir alınmadan hareket edilmesine tepki gösterdi. ÖMK'yi "Öğretmenin adının olduğu, düşüncesinin olmadığı" bir kanun olarak nitelendiren Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, AYM'nin iptal kararının üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen iktidar ve MEB'in hâlâ gerçekçi bir çözüm üretemediğini belirtti.

Eğitimcinin itibar görmediği bir ülkenin, eğitim sisteminin iyi olma ihtimali; eğitim sistemi iyi olmayan bir ülkenin de dünya ülkelerinden itibar görme ihtimali olmadığını vurgulayan Özbay, şöyle dedi: "Tüm öğretmenlerin ekonomik kaygıdan uzak, eşit işe eşit ücret ilkesine uygun, kıdem ve liyakatını esas alacak, gelişim süreçlerini teşvik edecek, insanca yaşayacak bir ücretle, kadro güvencesiyle ayrıştırılmadan çalışmasını sağlayacak gerçek bir mesleki düzenleme bir an önce hayata geçirilmelidir. Öğretmenlik bir uzmanlık mesleğidir, uzmanlık belgemiz diplomamızdır, tek başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür."

'SENDİKALARA ULAŞAN BİR TASLAK YOK'

ÖMK’nin eğitimin tüm bileşenleriyle bir araya gelinerek hazırlanması gerektiğini ifade eden Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz de "Şu ana kadar sendikalara ulaşan bir taslak yok. Yangından mal kaçırır gibi, hiçbir sendikanın görüşünü almadan, kendilerine özgü bir süreç yürütüyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil" dedi.

Eğitimin ana unsurunun öğretmenler olduğuna dikkat çeken Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Erhan Bayram ise şunları söyledi: "ÖMK'den bizim beklentimiz: Öğretmenlerin çalışma hayatını düzenleyerek, garanti altına alması ve öğretmenin itibarını geri verecek nitelikte olması. Huzurlu öğretmen kadronuz yoksa başarıyı yakalayamazsınız. 'Ayın sonunu nasıl getireceğim?' kaygısı yaşamayan bir öğretmen kadrosuna ihtiyaç var."

23-05-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş