Arama sonuçları

Okullar açıldı: Filyasyon ekipleri vakalara yetişemiyor

Okullar açıldı: Filyasyon ekipleri vakalara yetişemiyor

Okullar açıldı: Filyasyon ekipleri vakalara yetişemiyor. İstanbul ve Ankara’daki filyasyon ekiplerinde görev yapan sağlık çalışanları, okulların açılmasıyla Covid-19 vakalarının arttığını ve vakalara yetişemediklerini söyledi.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Ankara'nın Çankaya İlçesi'ndeki bir filyasyon ekibinde görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen diş hekimi, yaşananları şöyle özetledi:

OKULLAR AÇILDI: FİYLASYON EKİPLERİ VAKALARA YETİŞEMİYOR

“Son zamanlarda vaka sayılarının artmasıyla iş yükümüzde de büyük oranda bir artış oldu. Bazı hastaneler filyasyon ekibinde görevlendiren sağlıkçıları geri çekti. Yani filyasyonda görevli sağlıkçılar, hastanede görevli olduklara birimlere geri döndü. Bizim bölgemizde de filyasyon ekiplerinin sayısında bir artış yok, aksine bu durumdan ötürü bir azalma var. Filyasyon ekiplerinde Diyanet İşleri Başkanlığı ve müftülük çalışanları görevlendiriliyor. Hatta emniyetin sivil araçları ve polis memurları da filyasyon ekiplerinde görevlendiriliyor.”

VIP HASTA MESELESİ ÇIĞRINDAN ÇIKTI

Okulların açılması ile de vaka sayıları patladı. Sekiz yaşındaki bir çocuk 10 kişiye virüs bulaştırdı. Çocuğun burnu dahi akmıyor ama 10 kişiyi enfekte etti” diyen Çankaya bölgesindeki filyasyon ekibinde görev yapan sağlıkçı şunları söyledi:

“Ayrıca, VIP hasta meselesi de iyice çığrından çıktı. İlçe sağlık müdürleri arasında bir Whatsapp grubu kurulmuş ve oraya bakanlıklardaki, müdürlüklerdeki torpillilerin bilgisi atılıyor. Eski bir bakan yardımcısının 19 yaşındaki oğlu, bizlere ‘Sizi arayalı yarım saat oldu, benim ilacım nerede’ diye hesap sorabiliyor. Ayrıca, torpilli hastalar, bizleri arayarak iki günde bir test yapmamızı da istiyorlar.”

YAŞLILAR DA EVDE TEDAVİ EDİLİYOR

Ankara'nın Keçiören İlçesi'ndeki filyasyon ekibinde görev yapan bir sağlıkçı da şunları anlatıyor:

“Hekim bulunmayan filyasyon ekipleri var. Normalde her filyasyon ekibinde bir hekim olurdu ama şimdi bir sağlık memuru veya hemşirenin ekip sorumlusu olduğu filyasyon ekipleri oluşturuldu. Filyasyon ekiplerinde çalışan arkadaşlarımız Covid-19’a yakalandığı için de ekip sayıları azalmaya başladı. Daha önce Covid-19’a yakalanan öğretmen yokken artık öğretmenler de yakalanıyor. Yine okula giden çocukların da hastalandığını görüyoruz. Hastaneye artık durumu çok fazla ciddileşen hastaları yatırıyorlar. 80 - 90 yaşındaki bir sürü hastalığı olan yaşlıları dahi biz evde tedavi ediyoruz.”

POZİTİF VAKALAR MARKETE VE İŞE GİDİYOR

İstanbul’un Kadıköy İlçesi'ndeki bir filyasyon ekibinde görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen diş hekimi ise şöyle konuştu:

“Ben beş buçuk ay Esenyurt İlçesi'nde görev yaptım şu anda da Kadıköy’deki filyasyon ekibinde görevliyim. Kadıköy’de günlük vaka sayısı 250 ila 400 arasında ama Esenyurt'ta günlük vaka sayısı 800 ila bin arasındaydı. Bu sayılar sadece pozitif vakalara ilişkin, temaslıları saymıyorum bile. Filyasyon, bulaşıcı hastalığın yerinde ve zamanında önlenmesidir ama biz bunu yapmıyoruz. Bakanlık vatandaşa şirin görünmek için tüm personeli araçlara doldurarak, listeler veriyor. Yetersiz araç ve personel sayısıyla da bütün gün size verilen listedeki vakalara ulaşmaya çalışıyorsunuz. Ulaşmaya çalıştığımız çoğu pozitif vaka bize 'İşteyim, markete gittim geleceğim' diyor. Pozitif vakalar bulaş riski artırıyor çünkü karantina kuralına uymuyorlar.”

11-11-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş